Lidové pranostiky: Proč září jezdí na strakaté kobyle?

Babí léto, zdroj: pixabay.com

Devátým měsícem roku je září. Podle římského kalendáře, který začínal v dnešním březnu, je to měsíc sedmý, tedy september. Starořímské označení september je dodnes ve většině světových jazyků užíváno. Český název září vznikl pravděpodobně od výrazu zařijen, což údajně znamenalo malý říjen.

Reklama

Jedna z pranostik říká, že září jezdí na strakaté kobyle. A září opravdu přírodu postupně mění do barev podzimu, do barev měsíce října, a tak označení malý říjen vypadá logicky. V našem kalendáři patří téměř celé září k letním měsícům. Kalendářní podzim nastává až po 23. dni tohoto měsíce.

Klimatický podzim se však na kalendář neohlíží. V klimatologických zpracováních se za podzim pokládá období od 1. září do 30. listopadu. Křivka ročního chodu teploty v této době začne klesat. Za klimatický podzim se považuje období s průměrnými denními teplotami vzduchu od patnácti do pěti stupňů Celsia. Nástup klimatického podzimu i doba jeho trvání tedy závisí na nadmořské výšce. Zatímco v Praze klesnou denní průměry na patnáct stupňů kolem 15. září, v horských oblastech je to daleko dřív, většinou již v poslední třetině srpna. Pokles teplot v horských oblastech, hlavně v Jeseníkách, přináší velmi často i první sníh. V roce 1976 napadl na Pradědu první sníh již 5. srpna. Tento rekord letos pokořen nebyl. První sníh během září však není na Pradědu žádnou výjimkou.

Pokud sestoupíme z nevyšších vrcholků našich hor, sníh nás v září rozhodně nečeká. V září dozrávají plodiny a sbírají se, žloutne listí a ptáci se chystají k odletu. Příroda vydala, co měla, a pomalu se chystá na období vegetačního klidu.

Než však klid nastane, poskytne nám září ještě svatováclavské neboli babí léto, které se leckdy protáhne až do listopadu.

A jaké návody k věštbám nabízejí zářijové pranostiky? Pokud chceme odhadovat počasí v následujících měsících, sledujme v září pozorně tyto jevy:

Po hojných deštích v září osení zimní se podaří. Bouřky v druhé polovině září přinášejí mnoho větrů. Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom. Bouřka v září – sníh v prosinci. Bouřky v září – na jaře mnoho sněhu. Teplé září – říjen se mračí. Jaké počasí v září, tak se i v březnu vydaří. Divoké husy svačinu odnášejí a zimu přinášejí. Pěkné růže v zahradách věští pěkný podzimek a pozdní zimu.

Eva Tvrdá 

Reklama