Lidové pranostiky: Babí léto

S podzimem přichází krása babího léta: modrá obloha, zbarvená příroda, chladné noci a přes den záplava slunečního svitu. Původně se jako babí léto označovala volně poletující pavučinová vlákna, na kterých létali pavouci při hledání zimního úkrytu. Pavučinová vlákna připomínala jemné šedé vlasy starých žen, odtud název babí léto.

Jungmann o této roční době píše jako o babím neb pavoučím létě. Základní podmínkou pro létání pavoučků je pěkné počasí, a tak se pojem babí léto přenesl na počasí, které tento jev doprovází. Od 19. století se babí léto všeobecně vnímá jako teplé slunečné počasí po svatém Václavu, tedy po 28. září. Tomuto teplému období se někdy lidově také říká svatováclavské léto.

Období s podobným rázem podzimního počasí se vyskytuje i v jiných zemích Evropy a všude se lidově označuje jako léto nějakého kalendářního světce. Ve Francii se hovoří o létu svatého Mořice (22. 9.), Denise (9. 10.) nebo Martina (11. 11.), v Německu o létu Michaela (29. 9.) nebo Všech svatých (1. 11.), v Anglii o létu Lukáše (18. 10.). V Severní Americe je obdobou babího léta léto indiánské.

Meteorologové respektují babí léto jako tzv. singularitu, tedy pravidelnou odchylku ve vývoji počasí během roku. Tato podzimní singularita přináší v době poklesu roční křivky teplot období suchého, málo větrného, slunného a přes den velmi teplého počasí. Začátek babího léta se nedá stanovit, neurčitá je i doba jeho trvání, v některých letech je toto období přerušeno chladným a deštivým počasím. Babí léto se ale i po dešti a chladu vracívá.

Průměrná délka babího léta je 8 – 14 dní. V letech 1907 a 1959 trvalo však babí léto téměř sedm týdnů. Babí léto může nastat ve střední Evropě hned na začátku září, někdy přichází v říjnu, v některých letech se ale dostavuje až v listopadu, v jiných letech není babí léto zřetelné vůbec. Pro babí léto je důležitá i poloha. V nížinách se leckdy s postupujícím podzimem udržují po většinu dne mlhy, zatímco na horách bývá slunečno a teplo.

Babí léto je nevyzpytatelný úkaz, ale existuje. Snad se o tom přesvědčíme i letos.

Eva Tvrdá

Reklama