Kdy už se jedná o hazard?

Dnes vám přinášíme další dva příznaky, jak poznat, že s hazardem není radno si zahrávat. A pamatujte. Pokud přeci jen hazardním hrám holdujete, pak nikdy neutraťte více jak 15 % z vaší útraty.

 

 

 

Příznak č. 3: Problémy v mezilidských vztazích, podlomená psychika

Hraní her by ze své podstaty mělo být rekreační aktivitou, zábavou a formou rychlého odreagování. Pokud však hráč ignoruje všechna doporučení ohledně stráveného času a výše finančních vkladů, původní efekt hraní už nevnímá. Stav psychické závislosti na hazardu postupně vede k vnitřnímu napětí, depresím, výčitkám svědomí nebo poruchám spánku. Závislý hráč se uzavírá před rodinou, přáteli i kolegy v zaměstnání, odmítá hovořit o financích či trávení volného času. Závislost na hraní s sebou proto zpravidla nese hluboké narušení mezilidských a rodinných vztahů. Patologický hráč postupně ztrácí přátele, jelikož začne postrádat společná témata k hovoru. Svou závislost se navíc obvykle snaží před svými blízkými tajit, což vede k neustálému lhaní a vytváření jiné reality. Výjimkou není ani schizofrenní chování a vedení dvojího života.

Příznak č. 4: Neschopnost odepřít si hru, propojené závislosti

Zdravý hráč je bez problémů schopen zábavu přerušit nebo s ní vůbec nezačít, pokud by to znamenalo nepřípustnou ztrátu pro rodinný rozpočet, případně pokud by to kolidovalo s důležitou povinností. Závislý člověk ovšem tuto schopnost ztrácí. Jeho denní či týdenní řád je z velké části podřízen hraní nebo jeho plánování, eventuálně opatřováním potřebných financí. Ještě výraznější závislost a odtržení od reality pak vzniká v kamenných kasinech, kde je hráčům často nabízen po celou dobu hraní alkohol zdarma. „Jedna závislost velice často doprovází či podmiňuje tu druhou a nelze je vnímat izolovaně. Pokud se člověk rozhodne, že se bude ve volném čase lehkému hazardu věnovat, neměl by rozhodně trávit čas tam, kde bude moci požívat alkoholu či jiných lehkých drog. V opačném případě může totiž i opatrný a příležitostný hráč ztratit kontrolu a představu o vložených financích,“ varoval Libor Matoušek z online herní platformy Sunmaker.

Reklama