Jak se zbavit starých elektrospotřebičů

Žlutý kontejner je na plast, modrý na papír, bílý na sklo a zelený na komunální odpad. Tuto pro někoho základní poučku zná snad už i každé malé dítě. Třídit odpad, ač to tak z počátku nevypadalo, jsme se naučili i v České republice. Mnozí z nás si dokonce pořídili i barevné koše domu a třídí pečlivě už i v útrobách svých bytů.

Co nám ale přeci jen stále dělá problém, je recyklace elektroodpadu. Často se setkáváme se skládkami a s všemožnými odkladišti, kde se to jen hemží různými domácími spotřebiči. A přitom je třídění elektroodpadu tak jednoduché.

Reklama

Život každého zakoupeného elektrozařízení jednou skončí, a mnozí z nás neví, že pro tyto účely existují speciální místa, kam s nefunkční ledničkou, pračkou nebo mikrovlnkou. Jedním z nich jsou sběrné dvory. V téměř každé obci či městě jsou sběrná místa zřízena specielně pro tyto případy, pokud ale bydlíte tam, kde sběrný dvůr není, pak se můžete spoléhat na mobilní svozy neboli takzvané „putující kontejnery“. Ty jsou pravidelně minimálně dvakrát ročně posílány do obcí, kde nedisponují již zmíněnými sběrnými místy. A dnes již není ani výjimkou kontejner na menší elektroodpad.

A co je vlastně elektrospotřebič?

Elektrozařízením rozumíme veškeré spotřebiče, jejichž funkce závisí na elektrickém proudu nebo na elektromagnetickém poli. Rozdělujeme je do deseti skupin:

1. Velké domácí elektrospotřebiče

2. Malé domácí elektrospotřebiče

3. Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení

4. Spotřebitelská zařízení

5. Osvětlovací zařízení

6. Elektrické a elektronické nástroje

7. Hračky, vybavení pro volný čas a sport

8. Lékařské přístroje

9. Přístroje pro monitorování a kontrolu

10. Automaty

V případě, že si nejste jisti, zda máte co dočinění s elktozařízením, pak ho lépe prozkoumejte. Zjistíte-li, že je na něm nakreslena přeškrtnutá popelnice, pak si buďte jisti, že máte v ruce elektroodpad, který musí být odvezen na sběrné místo či hozen do speciálního kontejneru.

Z čeho jsou tvořeny elektrospotřebiče?

Každý elektrospotřebič se skládá ze tří částí. A to jsou plasty, ocel a sklo. Nejvíce je v zařízení zastoupen plast, který je součástí designu a často také je součástí elektrospotřebičů z bezpečnostních a funkčních důvodů. Nejhlavnější část je tvořena právě zmiňovanou ocelí. I ta se podílí značnou částí na vzhledu spotřebiče, ale její hlavním úkolem je funkčnost. Nejméně podstatnou částí je pak sklo, které se také podílí na designu elektrozařízení.

Je tedy více než jasné, že dbát na ekologii je velice důležité. Nelze jen tak vzít mikrovlnou troubu a hodit ji do komunálního odpadu či ji vyvézt za město na místní skládku. Tento způsob zbavení se elektrospotřebičů je samozřejmě trestný, tak proč se nevyvarovat takovému jednání, když existují místa, kde se snadno, rychle a hlavně bez rizika můžete zbavit své staré lednice. Nezapomínejte totiž na to, že při koupi nového elektrozařízení vždy platíte také „PHE“ neboli recyklační příspěvek. Proto máte také nárok na bezplatnou recyklaci takového odpadu.

Reklama