Itálie není jen o pizze a zmrzlině. Na dovolené si nenechte ujít ani další místní speciality

zdroj: pixabay.com

Vyrážíte na dovolenou do Itálie? Pak byste se ještě před odjezdem měli seznámit s výtečnou italskou kuchyní. Víte, co si na jihu Evropy nenechat ujít a jak připravit pravé tiramisu?

Reklama

Italská kuchyně je považována za jednu z nejlepších na světě. Italové používají různé druhy masa, nejvíce kuřecí a telecí, ryby, dary moře, zeleninu, kterou připravují na nespočet způsobů, a  těstoviny. Těch mají asi 400 druhů, namátkou jen zmíníme špagety, raviolli, tortellini, gnocchi, lasagne, penne.

Nesmíme zapomenout ani na výtečnou italskou pizzu, zmrzlinu, moučníky, kvalitní uzeniny a salámy, jako je sušená šunka prosciutto, nebo různé sýry. Oblíbený je napříiklad parmazán nebo mozarella. Při úpravě jídel pak nesmí chybět vonné koření, jako je bazalka a šalvěj. Kromě jídla si ale na jihu Evropy pochutnáte také na vínu. Itálie totiž patří mezi největší producenty vína na světě (Sangiovese, Toscano, Barbera, Catarrato Bianco Siciliano).

Pravé tiramisu, kterým nepohrdne celá rodina

Jestliže už se vám zbíhají sliny, pak nemusíte čekat až na dovolenou. Přenést se můžete do Itálie i s nejoblíbenějším italským dezertem. Tím není nic jiného než tiramu. A co na pravé tiramisu budeme potřebovat? 2 lžičky instantní kávy, 150 ml vařící vody, 200 ml kávového likéru, 6 žloutků, 150 g cukru krupice, 500 g mascarpone, 2 balíčky cukrářských piškotů (po 150 g) a 1 velkou lžíci kakaa.

Instantní kávu zalijeme vařící vodou, necháme vychladnout a smícháme s likérem. Ušleháme žloutky s cukrem ve vodní lázni, až se cukr rozpustí, přidáme mascarpone. Na dno formy dáme vrstvu piškotů, které polijeme kávou s likérem. Naneseme vrstvu krému, aby byly piškoty zakryté. Proces opakujeme do vypotřebování krému. Moučník posypeme kakaem, přikryjeme alobalem a dáme na noc odležet do lednice.

Gnocchi se špenátem a s třemi druhy sýra

Na těstoviny jsou Italové machři. Vyzkoušejte si tak místní recept, na který budete potřebovat 500 g gnocchi, 300 g listového špenátu, 100 g parmské šunky, 1 hermelín,    100 g nivy, 75 g fety, 6 sušených rajčat, 100 ml smetany ke šlehání, 3 stroužky česneku, čerstvou bazalku, strouhaný parmazán na posypání, pepř a sůl.

Gnocchi uvaříme v osolené vodě podle návodu a na poslední minutu varu k nim přidáme špenát (nekrájíme, jen omyjeme), na nudličky nakrájenou parmskou šunku a na proužky nakrájená sušená rajčata.

Mezitím nastrouháme hermelín, fetu, nivu a česnek (sýry můžeme předtím na chvíli vložit do mrazáku, lépe se potom strouhají). Vše smícháme a zalijeme smetanou. Těstoviny se špenátem scedíme, promícháme se sýry, přidáme nasekanou bazalku a opepříme. Zapečeme v troubě rozehřáté na 220°C po dobu asi 20 až 25 minut. Při podávání sypeme parmazánem.

Reklama