Inkontinence má řešení. A hned několik

Foto: Pixabay

Inkontinence není důvodem k panice a už vůbec ne ke změně životního stylu. Vysvětlíme, co je to inkontinence. Poradíme, proč není důvod omezovat svůj způsob života a jak zvládat samovolný únik moči.

Reklama

Co je to inkontinence?

Inkontinence je pro většinu lidí strašákem, který způsobuje osobní diskomfort. Jedná se totiž o samovolný únik moči. Mýtem je, že inkontinencí trpí pouze senioři. Inkontinence trápí převážně ženy ve zralém věku, mnohdy již po menopauze. Samovolný únik moči mívají také muži a mladé ženy po porodu.

V rámci samovolného úniku moči rozlišujeme tři základní typy. Prvním z nich je stresová inkontinence, kterou trpí až 30 % osob. Malé množství úniku moči vyvolá především zakašlání, kýchnutí, cvičení nebo smích. Druhým typem je urgentní inkontinence, kde již dochází k velkému úniku moči. Problém způsobuje ochablé svalstvo močového měchýře, které neudrží moč při nutkání na toaletu. Třetí typ samovolného úniku moči představuje reflexní inkontinence, která je způsobena neurologickým nemocnění nebo poraněním míchy v rámci úrazu.

S inkontinencí, jak se dočtete v závěru článku, lze úspěšně bojovat a minimalizovat tak její důsledky. Ve všech případech pomáhají diskomfort efektivně zvládat kvalitní inkontinenční pomůcky pro ženy i pro muže.

Jaké problémy a omezení inkontinence způsobuje?

Primárním problém samovolného úniku moči je značný diskomfort v oblasti osobní hygieny. Častým doprovodným jevem jsou opruzeniny, zápach a ekzémy i infekce.  Sekundárním problémem dlouhodobé inkontinence je stranění se společnosti, které vede až k depresím a sociální izolaci.

I přes všechny strasti, které inkontinence přináší, není důvod se vzdávat dosavadního způsobu života včetně sportu a kultury. Naopak aktivní život, sport a správné absorpční hygienické pomůcky pomáhají projevy inkontinence minimalizovat.

Efektivní způsoby řešení inkontinence

Diagnóza inkontinence ale není konečná. Stresová a urgentní inkontinence má řešení. Základním předpokladem pro boj s inkontinencí je psychická pohoda a odhodlání situaci řešit. Proto se nebojte zajít za svým praktickým lékařem, nebo přímo za urologem.

Projevy inkontinence minimalizují, někdy i přímo odbourá cvičení na posílení pánevního dna. Nejlepší jsou Kegelovy cviky, které procvičují jak svaly pánevního dna, tak i svaly v oblasti pochvy, močové trubice a konečníku. V podstatě se jedná o rytmické zatínání svalstva s následným postupným uvolňováním. Kegelovy cviky by se měly provádět třikrát denně v intervalu třiceti až padesáti stahů. Abyste předešli přetížení svalstva, začínejte cvičení s méně svalovými stahy.

Přes psychickou pohodu a pravidelné cvičení bude alespoň v začátcích nutné pořídit absorpční hygienické pomůcky. Mezi ně patří inkontinenční kalhotky, které nahrazují spodní prádlo a pojmou až 1 900 ml moči. Kvalitní inkontinenční kalhotky disponují diskrétním střihem, pohlcují zápach až na 8 hodin a díky prodyšné tkanině snižují výskyt kožních potíží. Pomůcky doplňují speciální inkontinenční podložky pod prostěradlo, které zabraňuji znečištění matrace. Na inkontinenční pomůcky lze využít příspěvek zdravotní pojišťovny.

Reklama