Dramatik, disident, prezident … To vše byl Václav Havel

Dlouhodobé zdravotní problémy dnes ráno zvítězily nad naším prvním českým prezidentem. Ve věku 75 let zemřel spisovatel, dramatik, disident a hlavně prezident v jedné osobě Václav Havel. Jeho život se ale nedá shrnout do jedné věty.

 

Reklama

 

Na škole se učil chemickým laborantem, odkud se poté dostal na Ekonomickou fakultu ČVUT. Srdce, ale i rozum, ho táhlo na AMU, což mu však nevyšlo. Proto se rozhodl, že se tedy stane dramatikem. V roce 1959 začínal v pražském Divadle ABC jako jevištní technik, od roku 1960 přešel do Divadla Na zábradlí opět jako jevištní technik, později se však vypracoval na vysněného dramaturga, a to hlavně díky DAMU, kterou v šedesátých letech dálkově vystudoval.

Jeho první hrou byla v roce 1964 Zahradní slavnost, téhož roku se i oženil s Olgou Šplíchalovou. Během dalších let pak napsal ještě 16 her, jako například Audience, Horský hotel, Protest, Pokoušení nebo také jeho poslední hra z roku 2007 Odcházení.

Od roku 1968 se začal naplno věnovat politice, kde mu šlo převážně o demokracii. Jeho názory se však nelíbily všem, a proto se v roce 1974 z divadla přemístil do pivovaru, kde pracoval jako dělník. Havel se však svých politických názorů nevzdal, a proto se podílel na vzniku Charty 77 a založil Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Za což byl v roce 1979 zavřen na pět let do vězení.

Václav Havel byl ale neponaučitelný a ve své politické kariéře pokračoval dál a dál, čímž se stal nejznámějším českým disidentem. Odsouzen byl tak celkem ještě třikrát. Vše se mu nakonec ale vyplatilo, jeho hry se proslavily nejen u nás, ale velký úspěch zaznamenaly i v zahraničí. A v listopadu roku 1989 i díky němu padl komunistický režim.

29. prosince 1989 se Václav Havel stal prvním prezidentem Československa. I přesto, že se zasloužil o svobodné volby, nebylo jeho volební období tak jednoduché. Ne všichni při něm stáli, tak jako na začátku. Po rozpadu Československa v roce 1993 se ale v čele České republiky udržel ještě deset let. Za tuto dlouho dobu se zasloužil v roce 1999 o přijetí země do NATO nebo také naštvat půlku národa svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou. Ta s ním však pro peníze a slávu, jak se říkalo, nebyla. Se svým manželem vydržela i v těžkých chvílích, a že jich neprožili málo je jasné. Havel se potýkal s těžkými zdravotními problémy a bývalá první dáma s ním po boku zůstala v dobrém i zlém, až do jeho smrti.

i-Senior.cz

Reklama