Zalévat pokojové rostliny obvykle nezapomínáme, to samé se ale nedá říct o jejich čištění. Přitom pravidelná údržba pokojových květin je velmi důležitá. Pokud se jim příliš nedaří, může za nezdarem stát špatné čištění.
Pravidelně čistit listy pokojových rostlin je důležité hned z několika důvodů. Za prvé prach, nečistoty a jiné znečištění mohou snižovat fotosyntézu, což snadno ovlivní jejich růst a zdraví. Zanesení pórů listů může také způsobit hromadění škodlivých látek, jako jsou pesticidy nebo jiné chemikálie, které negativně ovlivňují nejen samotné pokojovky, ale i naše zdraví.
Dalším důvodem pro pravidelné čištění je prevence škůdců a chorob. Mnoho škůdců a chorob se šíří mezi rostlinami přes nečisté nástroje nebo ruce, údržbou lze snadno jejich šíření zabránit. Kromě toho pak také čisté pokojovky přispívají ke zlepšení celkové estetiky našeho interiéru. Listy vypadají zdravěji a rostliny samotné lépe vynikají v prostoru.
Jak čistit pokojové rostliny?
Existuje několik způsobů, jak lze čistit pokojové rostliny, vždy ale záleží na tom, o jaké druhy rostlin se jedná. Zde je několik možností:
Vlhký hadřík
Pokud máte rostliny s hladkými listy, můžete je otírat vlhkým hadříkem. Je ale důležité používatt měkký hadřík, abyste nezanechali škrábance na listech. Potřebujete-li odstranit tvrdý nebo usazený materiál, použijte jemnou štětku nebo zubní kartáček. Vodu je pak zapotřebí volit velmi šetrně a jen v malém množství.
Sprchování
Jestli máte doma rostliny s velkým množstvím listů, lze je také sprchovat. Stačí je tedy umístit pod sprchu a nechat na ně chvíli stékat vodu. V tomto případě je důležité použít měkkou a teplou vodu, aby nedošlo k poškození listů. Co se sprchovací hadice týká, dobrá volba je ta s jemným průtokem vody.
Mýdlo a voda
Máte-li rostliny s tvrdými povrchy, můžete použít jemné mýdlo a vodu. Důležité je volit mýdlo bez jakýchkoliv přísad, které by mohly poškodit rostlinu. Použití mýdla by mělo být šetrné, aby nedošlo k nenávratnému poškození pokojovky.
Před samotným čištěním vždy pamatujte na to, že některé květiny jsou citlivé na vodu a mají jemné listy, mohou tak potřebovat speciální ošetření. I proto je dobré si předem zjistit informace o rostlinkách a přizpůsobit čištění jejich potřebám.
Platí stejná pravidla pro kaktusy a sukulenty?
Kaktusům a sukulentům svědčí suchá prostředí, a proto nemají v lásce příliš vlhkosti. Na rozdíl od jiných druhů rostlin, jako jsou například fíkusy nebo kapradiny, nemají kaktusy a sukulenty listy, ale spíše tuhé masité části. Proto se u nich obvykle nedoporučuje používat mokrý hadřík a mýdlo nebo je sprchovat.
K čištění kaktusů a sukulentů je vhodné použít suchý hadřík nebo kartáček. Pokud je potřeba odstranit prach nebo špínu, můžete tak učinit opatrně suchým hadříkem nebo jemným kartáčkem. Pozor však dávejte na trny především u kaktusů, které jsou obvykle velmi ostré a mohou způsobit nepříjemné poranění.
Jsou-li kaktusy a sukulenty velmi špinavé a je-li zapotřebí je důkladně umýt, lze použít také stříkací lahvičku a velmi jemný proud vody. Občas těmto specifickým rostlinkám přijde vhod i osvěžení zespodu, kdy je stačí vyjmout z květináče, a opatrně otřít jejich kořeny.
Zdroj: wildinteriors.com