Nenechte se zaskočit nečekanými výdaji aneb Jak na spoření v důchodu?

zdroj: pixabay.com

Starobní důchod automaticky nepřináší finanční zajištění.  I v penzi je vhodné myslet na nečekané výdaje. Těmi mohou být oprava lednice či doplatky za energie. K vytvoření finanční rezervy pomůže brigáda i spoření. Poradíme, jak správně spořit i v důchodu.

Reklama

Příjmy seniorů tvoří z 96 % starobní důchody. Ty leckdy pokryjí sotva nájem a základní potřeby. A na ostatní výdaje již nezbývá. Přestože starobní důchod mnohým seniorům nedává možnost většího spoření, lze spořit i z mála.

Zásady správného spoření

Měsíčně stačí odkládat klidně sto až dvě stě korun. Důležitá je především dobrá morálka a finanční kázeň. To znamená finance odkládat pravidelně. Před spořením si zároveň ujasněte, co od spoření očekáváte, případně jakou finanční hranici si přejete nastřádat.

Ze spoření v penzi by se neměla stát posedlost, proto spořte vždy podle vašich možností a neodkládejte zbytečně příliš financí, které vám v běžném životě budou chybět. Například nejdříve myslete na náklady za bydlení, léky, stravování a až pak na spoření. Je vždy lepší finanční přebytky na spoření přidat, než ze spoření dodatečně vybírat.

Vyšší úspory vhodně rozdělte

Důležitým bodem je ve finančním názvosloví diverzifikace portfolia. To znamená rozdělení financí do více spořících produktů nebo jednoduše na více účtů, či do výše skrýší. Finance můžete odkládat do své zvláštní obálky. Při současné kriminalitě se ale nevyplácí větší úspory nechávat doma. K spoření je proto vhodný bankovní účet nebo rovnou spořící produkt.

Jaké spořící produkty existují?

Pokud se domníváte, že spořící produkty jsou pouze pro ekonomicky aktivní obyvatele, není to pravda. V penzi můžete využívat penzijní připojištění, které při vkladu 300 Kč měsíčně garantuje státní příspěvek ve výši 90 Kč, což znamená 30% zhodnocení.

Pokud v budoucnu plánujete rekonstrukci bydlení, nabízí se stavební spoření, které přináší 10% zhodnocení ročního vkladu. Maximální výše zhodnocení činí 2 000 Kč. To znamená, když za rok vložíte na stavební spoření 20 000 Kč, získáte příspěvek 2 000 Kč. Vklady se navíc úročí. Podle druhy stavební spořitelny současný úroky dosahuje 1 %. Nevýhodou je, že stavební spoření můžete bez ztráty státního příspěvku vybrat až po šesti letech spoření.

Třetím spořícím produktem jsou termínované vklady, které poskytují zhodnocení v přibližné výši 2 % při dvouletém vkladu.

Poslední produktem jsou spořicí účty. Ty v posledních letech přináší nejmenší zhodnocení vkladů okolo 0,5 %. Přesto nelze spořicí účty zatracovat, neboť mnohé z nich poskytují naprostou volnost v nakládání s financemi. Finance si zpravidla můžete kdykoliv vybrat a volně s nimi disponovat. Spořicí účty jsou proto vhodnější, než pod postelí schovaná obálka naditá penězi.

Reklama