Neviditelná chudoba seniorů. Tak je sociology označován problém, kdy se senioři ocitají ve finančních problémech. Ačkoliv navenek vypadají, že je vše v pořádku a spokojeně tráví důchod, pak realita je mnohdy jiná. Na první pohled normální sousedka z okolí se omezuje ve svých výdajích, nedopřeje si výživné jídlo a šetří, kde se jen dá. A to jen proto, aby byla schopná zaplatit nájemné za byt. Důvodem je obtížná finanční situace, do které se senioři dostanou například po smrti svého partnera.
Až padesát tisíc seniorů má problémy s úhradou nájmu
Podle předsedy Rady seniorů Zdeňka Pernese se problém s placením nájmů týká až padesáti tisíc seniorů bydlících v nájemních bytech. Seniorům často nevychází důchod na úhradu nezbytných léků, energií a především nájemného. Mnoho z nich se tak dostává do finančně tíživé situace a často i do zadlužení.
Finanční problémy spojené s placením nájmů se dotýkají především seniorů žijících ve větších nájemních bytech. Problém mohou mít také osoby žijící ve vlastním bytě, pro které je placení energií a fondu oprav z velkého bytu významným nákladem.
Bohužel velká část seniorům o svých finančních problémech mlčí, neboť to považují za své vlastní selhání, za které se stydí. To je také důvod, proč nehledají pomoc na úřadech, nežádají příspěvek na bydlení a neví, na jaké dávky mají nárok.
Náklady sníží stěhování do menšího bytu
Řešením pro seniory ve finančních problémech je snížení nákladů. A právě největšími náklady jsou výdaje na bydlení a energie, které následují výdaje za léky a jídlo. Logickým řešením je snížení nákladů na bydlení, neboť využívat a vytápět byt o velikosti 3+1 nemá pro jednu osobu význam.
Potíž je, že většina seniorů nechce o stěhování ani slyšet. K bytu je vážou celoživotní vzpomínky, neradi opouští místa a hlavně v pokročilém věku si netroufají na výměnu bytu a přesně neví, jak zařídit stěhování bytu. Pomocnou ruku se stěhováním do menšího bytu s nižšími náklady mohou nabídnout některé neziskové a sociální organizace.
Zde ovšem narážíme na špatnou dostupnost bydlení pro seniory. Na trhu existuje pouze omezená nabídka malých bezbariérových bytů. A když se otvírají bezbariérová centra se seniorským bydlením, která nabízí malé seniorské byty k pronájmu, jsou téměř okamžitě zaplněná.
Informujte se o dávkách a možnostech řešení
Důležité je situaci s bydlením řešit dříve než přeroste v obrovské problémy a zadlužení. Řešením mohou například být malé obecní byty v okolí seniorova původního bydliště, díky kterému senior neztratí kontakt se svým známým okolím. Nakonec i některé samotné obce pomalu investují do výstavby bezbariérové a sociálního bydlení pro své občany. Proto neztrácejte čas a informujte se na úřadech, jaké možnosti se nabízí. Praktické rady naleznete například v nedávném článku od sociální pracovnice Hany Mudrové Nevíte si rady? Hledejte pomoc včas, třeba na úřadech.