Minimalismus není pro seniory. Omyl i vy se můžete řídit metodou KonMari

Kdyby z vaší domácnosti někdo cokoliv odnesl, všimli byste si toho? Myslíte si, že ano? Marie Kondo by vás jistě přesvědčila o opaku. V domácnosti máme celou řadu zbytečností, které nás nutí nejen stále uklízet, ale zároveň nám dělají nepořádek i v naší mysli. I proto přišla mladá Japonka s novou metodou uklízení. Ta je založena na principu minimalismu a je vhodná úplně pro všechny.

Hlavní myšlenkou metody KonMari je, že uklízet se má vždy najednou. Na postupné poklízení tak zapomeňte. Jestliže si řeknete, že jeden den utřete prach, druhý den vysajete a vytřete a třetí den umyjete koupelnu a záchod, nikdy se úklidu nezbavíte. Pokud vše uklidíte najednou, můžete si snadněji změnit nastavení vaší mysli a žít s tím, že v životě není nutné jen běhat s hadrem a kýblem v ruce.

Uklidit celou domácnost na jeden zátah je ve stáří nemožné

Je pro vás uklízení celého bytu naráz velmi vyčerpávající? Je na čase domácnost minimalizovat. K tomu budete muset provést jeden generální úklid, který se vám protáhne možná i na několik dnů. A jak podle Marie Kondo postupovat?

Zapomeňte na uklízení podle místností a rozdělte si domácnost na kategorie. Nejlepší je začít od oblečení, poté se pustit do knih, dokumentů, smluv a účtenek a na konec věci, ke kterým máte největší vzpomínky.

U každé kategorie vždy všechny věci vezměte a hoďte je na hromadu do jedné místnosti, díky tomu uvidíte, kolik toho máte, a uvědomíte si, že některé věci jsou pro vás opravdu zbytečné a že se jich můžete zbavit.

Zbavte se všeho, co se vám nelíbí a pro co nemáte využití

Při úklidu podle metody KonMari je vhodné se řídit vlastními pocity. Dostali jste od vnoučat celou řadu dárků, které jsou si podobné, které jsou zbytečné a které se vám možná i nelíbí? Nenechávejte si je jen proto, že jsou od dětí. Vezměte to vylučovací metodou a ponechte si pouze některé. I přestože to rodina myslí dobře, často nás obdarovává zbytečnostmi, které nejsou praktické a ani hezké. Rozhodně se nemusíte zbavovat všeho, vezměte to pragmaticky a ponechte si jen to, co vám je k užitku a k čemu máte opravdový vztah.

Najdete-li doma věci, které vám je líto vyhodit, protože víte, že by někomu udělali ještě radost, pak rozhodně nemusí putovat do koše. Staré hračky po odrostlých vnoučatech věnujte dětskému domovu, přebytky oblečení dejte na charitu a vyřazené knihy můžete odnést do antikvariátu. Některé věci můžete i zpeněžit, a to na příklad porcelánovou sadu hrnečků nebo starožitnou brož.

Oblečení skládejte vertikálně a věste na ramínko

Dalším kritériem metody mladé Japonky Marie Kondo je vertikální úklid. Je-li to možné, ukládejte si oblečení svisle, díky tomu budete mít lepší přehled o tom, co v šuplících máte. Při štosování oblečení máte pocit, že se vám toho do komody vejde hodně, bohužel brzy ztratíte o vašich kouscích pojem. Před skládáním ale vždy dejte přednost ramínku. Pokud lze pověsit oblečení, pověste ho.

Vertikálně si můžete skládat trička, ponožky, punčocháče i spodní prádlo. Pro oddělení určitého typu oblečení, pak můžete využít staré krabice, které budou sloužit jako organizéry.

 

Reklama