Urychlete, nasměrujte a zefektivněte vánoční úklid

Také se vám z podvědomí pomalu vynořují myšlenky na předvánoční úklid? Ty na bezhlavé gruntování prozatím hoďte za hlavu a pojďme si říct, na co se můžeme zaměřit už teď, aby náš úklid měl trvalejší charakter a především – byl nám k užitku a ne ke stresu.

Boxy, úložné prostory, krabice, skříňky,…

Třídění je možná ze začátku otrava, ale až si najdete svůj systém, uvidíte, jak se vám uleví. Povalující se papírky, tužky, doklady a složenky – jedno je jasné, až budete chtít najít konkrétní jednu věc, zaručeně budete hledat marně…

Tip: Vyberte pořadače a boxy tak, aby ladily vašemu oku a interiéru. Máte rádi čistotu a jednoduchost nebo dáte přednost zdobeným krabicím či košíkům? Fantazii a tvořivosti se meze nekladou.

 Nebojte se zbavování nepotřebných věcí

Někdy je vyhazování obzvlášť těžké. Pokud však věci jenom přeskupíte, moc si nepomůžete. Proto zatněte zuby a pusťte se do toho. Jak zjistíme, jestli je třeba daný kousek vyhodit? Pokud se to týká šatníku, platí pravidlo: pokud jste daný kus neměli na sobě déle než jeden rok, už ho určitě znova nepoužijete. Specifických částí šatníku jako jsou lyžařská kombinéza nebo další kousky pro vysokohorskou turistiku a jiné specializované prvky šatníku se toto pravidlo nevztahuje.

Tip: Věci navíc nemusíte vyhazovat. Spoustu z nich můžete darovat, prodat do bazaru nebo na internetu či věnovat třeba charitě. Vyhnete se tak plýtvání a ještě třeba uděláte dobrý skutek J .

Držte správný směr…

Ať se jedná o úklid obecně nebo konkrétní činnosti jako leštění, vytírání a vyhazování – držte se těchto dvou směrů: shora dolů a od oken ke dveřím. Pokud gruntujete celý byt, na závěr si vždy nechejte koupelnu a kuchyni.

Tip: Nenechte si nepořádek, ale ani úklid přerůst přes hlavu.

Volbu těch správných pomocníků neberte na lehkou váhu

Vyberte si prostředky, které jsou multifunkční – nezaberou vám hodně místa a nebudete muset pokaždé zkoumat, k čemu by asi mohly sloužit. Například při úklidu koupelny plně oceníte Diavu multifunkční, využijete ji na zrcadlo, baterie, police nebo záchodovou mísu – vše se bude lesknout čistotou a vystačíte si pouze s jediným prostředkem. „Někdy jen stačí zvolit vhodného pomocníka pro konkrétní úkol, např. Fixinelu, a nepořádek bude mizet přímo před očima,” říká Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.

Už vám nezbývají síly? Nechejte si pomoct

Z průzkumuz roku 2014 vyplývá, že doma by chtěli mít čisto muži i ženy stejně. Každý druhý muž (55 %) se považuje za “pořádkumilovného”, v tom se ženy ani muži nijak zvlášť neliší… Takže dámy, váš partner chce mít doma také útulno, neostýchejte se proto ho do úklidu zapojit.

Lucie Paseková

Reklama