Hoverboard, fidget spinner a youtubeři: Nerozumíte zábavě vašich vnoučat?

Máte pocit, že dnešnímu světu nerozumíte? Stále vás vnoučata překvapují novinkami, o kterých nemáte vůbec ponětí? Slova jako pennyboard, longboard, hoverboard, fidget spinner nebo youtube pro vás představují více shluk neznámých písmen než dětskou zábavu? Buďte moderními prarodiči a překvapte vnoučata tím, že budete v obraze.

Pamatujete si ještě doby, kdy se v Česku objevil první skateboard? Bylo to v 90. letech, je tedy velmi pravděpodobné, že skateboard vaše vnoučata už netáhne a že raději sáhnou po novějším typu v podobě pennyboardu, longboardu nebo hoverboardu. Víte, o čem je ale řeč?

 

Pennyboard, longboard a hoverboard jsou zábavnými dopravními prostředky

Longboard, Pixabay.com

Pennyboard a longboard jsou bratranci skateboardu, ač se vám na první pohled budou zdát všechna prkna stejná, nadšené ratolesti vás upozorní, že tomu tak vůbec není. Longboard má desku ve tvaru protáhle kapky, která je dlouhá asi 1 metr. Oproti skateboardu má širší kolečka, a tak jezdí rychleji. Pennyboard je dlouhý sotva půl metru, je plastový a určen pro městský provoz. Není divu, že ho děti často používají pro rychlejší cestu do školy a ze školy.

Velmi oblíbeným a pro starší generaci futuristickým vynálezem je hoverboard. Tento mini segway bez řídítek je zábavným dopravním prostředkem, který funguje na principu samovyvažování. Celosvětový fenomén je u nás známý také pod názvem kolonožka. Naučit se na něm jezdit ale není vůbec nic lehkého.

 

Youtubeři dětem udávají směr, trendy a jsou pro ně ikonami

GoGoManTV, Shopaholic Nicol, Kovy, FattyPillow, Stejk, Fallenka, MenT, GEJMR, TVTwixx, Teri Blitzen. Říkají vám tato „jména“ něco? Možná jste už o nich od vnoučat slyšeli, možná o nich slýcháváte dnes a denně. Jsou to čeští a slovenští youtubeři, kteří dětem a mladým lidem udávají trendy.

Youtubeři jsou pro dnešní děti ikonami. Na rozdíl od jejich rodičů a prarodičů netráví čas u televize a mnohem raději se dívají na videa na youtube. Youtubeři točí o všem možném – co dělají, co vaří, co nakupují, co hrajou, kam jedou, … Pro starší generaci  nepochopitelné. Rozhodně ale vnoučatům jejich youtubery nehaňte. I přestože se zdá, že se děti dívají na internetu pouze blbosti, zkuste se zamyslet, zda by jim televize nabídla lepší program. Pro děti narozené na přelomu milénia je televize už archaickým vynálezem, který jim nemá co nabídnout.

 

Fidget spinner pobláznil celý svět, malá plastová hračka se ale jen točí

Fidget Spinner, Pixabay.com

Slýcháváte posledních pár dní od vnoučat stále dokola jen fidget spinner a nemáte vůbec tušení, o čem to je řeč? Nebojte, vnoučata vám nenadávají, jen mluví o malé plastové vrtulce s ložiskem uprostřed. Celý princip hry spočívá pouze v roztočení vrtulky. Fidget spinner lze roztočit na prstech, na nosu, na koleni, …

Hračka původně vznikla jako pomůcka pro osoby trpící ADHD, autismem a chronickou úzkostí. Točící vrtulka ale nadchla celý svět, a tak dnes ji má kdekdo. Dostupná je i díky ceně, fidget spinner lze pořídit do 200 Kč. Odborníci ale varují, všeho moc škodí, a tak i na této plastové věcičce se dá vybudovat pořádná závislost.

 

 

Reklama