Pozornosti čtenářů, a to nejenom těch, kteří se zajímají o vinařskou problematiku, by rozhodně neměl ujít druhý román Daniela Jahna (Vinařský deník, nakladatelství Pragoline), který přichází na knižní trh právě v těchto dnech.
O pěstování vinné révy, výrobě a pití vína: to alespoň byl, jak říká sám autor, původní záměr. Ruší jej další vtíravá témata, od vlastní krize středního věku po nejrůznější choroby současného světa, řítícího se někam, kde bychom jej asi nechtěli mít. Narozdíl od Jahnova debutového románu Naivní sezóna se Vinařský deník posunul do poněkud jiné roviny, odlehčenější a zábavnější. Všechny pochybnosti o sobě i světovém a domácím dění autor opět překonává svým nadhledem a humorem, který několik pokusných čtenářů dokonce označilo za laskavý… což je velmi s podivem.
Kniha končí optimisticky: každý, kdo se „dokáže dobře rozhlédnout, kolem sebe něco uvidí“. Prostě v každém věku je možné spatřit a najít JEŠTĚ NĚCO, co člověk nevidí, dokud k tomu nedojde, byť o to třeba celý život zakopával. Tím Daniel Jahn ovšem nemyslí třeba to, že se „člověk může vykašlat na blbou rodinu a založit si novou, bezpochyby horší, že může ještě jet kolem světa, pokud někomu zrovna toto nějak chybí“. Pro něj je to obyčejná přítelova sýpka, kde lze uspořádat výstavu svých obrazů, které je ovšem třeba teprve namalovat, a navázat tak na to, kde sám autor s tvorbou skončil v mládí. Může se hřát myšlenkou, že možná právě v době, kdy už na tom vůbec nezáleží, bude malovat konečně dobře. A že třeba „pár místních uměleckých nul“ se k němu připojí. I s drobným podnětem se může ukázat zcela nová perspektiva, jak autor jazykem sobě vlastním říká: „Někdy i malý pšouk přinese velkou úlevu.“
Zájemce o vinařskou problematiku se zároveň poutavou formou seznámí s celým procesem pěstování vinné révy a výroby vína. V knize je mimo jiné zřetelně cítit i varovný, ale nemoralizující prst: je to pití dost rizikový koníček.
Román Vinařský deník lze objednat v knihkupectví Kosmas nebo v e-shopech dobrých knihkupectví.
Citace z knihy
„O pěstování vinné révy, výrobě a pití vína… To byl alespoň původní záměr. Natolik mě ruší další témata, že opravdu nevím kam dřív skočit. Žijeme totiž v paradoxní době: máme se nejlíp za dobu, co se to měří, ale naštvaní jsme jako nikdy. Trápí mě tyto věci, hledím tedy, aby trápily pokud možno i někoho jiného.“
O autorovi
Daniel Jahn (1962) vystudoval český jazyk a výtvarnou výchovu na pedagogické fakultě, učil na základní škole, pracoval v reklamní agentuře, zabýval se malováním a sochařstvím. Nyní je na volné noze, věnuje se tvůrčímu psaní, výrobě a pití vína. Bez toho by jeho knihy nikdy nevznikly. V nakladatelství Dauphin vyšla jeho prvotina Naivní sezóna (2017), v nakladatelství Pragoline pak román Vinařský deník (2020). Jde o pseudonym, identita autora není známa ani nakladatelství.
Knihu Naivní sezóna si lze objednat v nakladatelství Dauphin.