Hořkosladká cesta časem do „zlaté éry“ normalizace

U vody panuje vždycky zvláštní genius loci, tam se dá strávit třeba i celý malířský život. Ilustrace: Daniel Jahn

Vážení čtenáři, v poslední době proběhla řada diskusí týkajících se třicetiletého výročí od listopadu 1989. Více než kdy dřív se ukazuje, že přes veškerou současnou nebývalou prosperitu jsou polistopadové změny vnímány veřejností rozporuplně. „Nebylo všechno za socialismu špatně? Ovšemže ne, dělat všechno úplně špatně, to nedokázali ani komunisti. Nostalgie? Ano, taky jsem v té době nechal své mládí, a taky jsem sentimentální. Víc než kdo jiný! Nelze ale zapomenout, jak ta doba takzvaného reálného socialismu byla naprosto ubohá, přinesla úpadek všeho, včetně socialismu a komunismu samotného,“ říká spisovatel Daniel Jahn, autor knihy Naivní sezóna, která je působivou sondou do doby husákovské normalizace. 

Reklama

Knižní ochutnávky z knihy Naivní sezóna osobně vybere Daniel Jahn, který dílo doplní o své vlastní ilustrace. Díky tomu se každou neděli můžete těšit na nevšední kulturní a umělecký zážitek u vás doma. Nemusíte navštěvovat knihovny ani galerie, stačí navštívit novou rubriku Naivní sezóna.

Román Naivní sezóna je vzpomínkovou sondou do osmdesátých let minulého století, do doby normalizačního marasmu. Mladý výtvarník chodí krajinou, maluje a zároveň své čtenáře bere na retrospektivní výlety do jiné „krajiny“, krajiny svého dětství, která skrývá pohnutou rodinnou historii. Ta se před čtenářem pomalu rozplétá. Jejím prostřednictvím autor podává humorný i nelítostný, v každém případě barvitý obraz své doby.

Naivní sezóna je dojímavá i sžíravá zároveň, nutí chvíli k smíchu a chvíli k pláči, chvíli v různém poměru k obojímu a čtenáře nikdy nenechává netečným. Svou jedinečnou náladou skvěle maluje obraz své doby.

Nenechte si utéct první díl, který vyjde příští neděli.

Mezitím si přečtěte rozhovor se spisovatelem Danielem Jahnem.

Reklama