Vítkův Hrádek je nejvýše položený hrad v České republice

Zřícenina hradu Vítkův Hrádek, foto:Petr Kinšt / CC BY-SA

Frymburk je oblíbené letovisko na břehu vodní nádrže Lipno. Během budování tuzemské největší přehradní nádrže byla část městečka zatopena. Dnešní Frymburk proto stojí na samém břehu vodní nádrže a jeho náměstí je ze tří stran obklopené vodou. A právě Frymburk je oblíbeným začátkem výletů na dominantu jižní Šumavy, zříceninu hradu Vítkův Hrádek.

Reklama

Vítkův Hrádek stojí na vrcholu hory Vítkův Kámen v nadmořské výšce 1 035 metrů. Vítkův Hrádek je tedy nejvýše položeným hradem v České republice.

Z Frymburku se převezete lodí přívozem přes Lipenskou přehradu do Předmostí. Loď na přívoze převáží nejenom osoby, ale rovněž osobní auta. Plavba touto lodí patří mezi nevšední zážitky pro rodiny s dětmi.

Z přívozu Předmostí se vydáte po červeně značené turistické cestě k hradu, ke kterému je odtud přibližně 7 km. Zejména některé rodiny s menšími dětmi přivítají, že mohou dojet autem až do osady Svatý Tomáš a odtud je to k hradu pouze 0,5 km. Osada Svatý Tomáš dostala své jméno podle gotického kostela sv. Tomáše. V osadě stojí taky pěkný lovecký zámeček, který dnes slouží jako hotel.

Vítkův Hrádek, někdy bývá označován taky jako Vítkův Kámen, má zajímavou historii. Hrad byl založen koncem 13. století a dostal jméno podle svých zakladatelů, Vítkovcích. V roce 1394 na tomto hradě odbojná česká šlechta věznila českého krále Václava IV. Hrad byl udržován v dobrém stavu, ještě počátkem 18. století byl opraven a teprve později se stal zříceninou. V roce 1948 se hrad dostal do přísně střeženého hraničního pásma a přístup do této oblasti nebyl povolen. Na hradě bylo zřízeno stanoviště pohraniční stráže. Vítkův Hrádek je tedy jedním z mála našich hradů, jehož vojenský význam přetrval až do sklonku 20. století. Teprve v devadesátých letech 20. století zde byly vyznačeny turistické stezky.

Z hradu se zachovala na skále stojící mohutná, hranolová, třípatrová věž, která plnila obytnou a obrannou funkci a dále část hradního zdiva a opevnění. V obytné věži bylo vybudováno dřevěné schodiště, vedoucí až na plošinu v horní části věže. Z horní věže se nabízí pěkný výhled na Šumavu, Lipenskou přehradu a Novohradské hory a při dobré viditelnosti až na Alpy. Tento výlet je hodný pro všechny, kteří mají rádi krásnou šumavskou přírodu.

Reklama