Ve stopách hippies

Být mladý znamená bouřit se. Bylo tomu tak v dějinách lidstva od nepaměti.

Jednu z největších bouří lidstvu předvedla generace, která vstupovala do světa dospělých v 60. letech minulého století. S hesly jako Všechno, co potřebuješ, je láska!, Osvoboď svou mysl!, či Milujte se, neválčete! mladí lidé odmítali kariéru a honbu za penězi, chovali se spontánně, zakládali komuny a hledali nový způsob života. Tíhli k mysticizmu a drogám, propagovali volnou lásku, objevovali neznámé kultury a měnili svět západní civilizace. Do dějin se zapsali jako generace a hnutí hippies.

Typický hippie nosí dlouhé vlasy, multietnické oblečení, vyznává nudizmus, mívá u sebe nějakou formu komunikace s duchovním světem (tarotové karty, siderické kyvadlo, i-ťing, runy a podobně), kouří marihuanu a hledá ráj. Ráj hippie nachází v místech, kde je teplo a klid a kde se vyskytují lidé, kteří jsou ochotni zaplatit za drobné služby, jako je např. věštba, výroba drobné keramiky nebo oděvů a šperků z přírodních materiálů.

Ideální podmínky pro život hippies nabízejí některé středomořské ostrovy. V době největšího rozmachu hnutí byly atraktivním cílem mnoha hippies Baleáry, především Ibiza.

V 70. letech se většina hippies vrátila k životnímu stylu většinové společnosti, založila rodiny a pustila se do budování kariéry. Pár vyznavačů tohoto hnutí ale ve Středomoří přežívá. Poslední hippies lze potkat na Formenteře, jednom z Baleárských ostrovů, a na některých řeckých ostrovech, především na jižní Krétě.

Formentera je velmi malý ostrov, na který se dá dostat jedině lodí, nejlépe z Ibizy. Formentera, to jsou romantická zákoutí, velmi dlouhá a velmi klidná písečná pláž po téměř celé jižní části ostrova, vysoké a nebezpečné skály, malé pláže dostupné jen pěšky, či na motorce.  Živobytí posledním hippies zajišťují hippie trhy, ty se konají pravidelně v jednom z ostrovních městeček.

Podobné prostředí nabízí i jižní Kréta. Na jižní Krétě je však víc divokých a obtížně dostupných pláží, v jejichž blízkosti se nacházejí malé jeskyně, v nichž lze velmi skromně přebývat. Tady je možné splynout s místními rybáři, žít podle ideálů hnutí a po večerech nabízet turistům umění věštby, či pravý ručně vyrobený hippie výrobek.

Středomoří každé léto navštěvují tisíce turistů, kteří vzpomínají na léta, která trávili jako hippies na některém z ostrovů. Poznáte je podle šedivých vlasů, oblečení s multietnickými prvky a zvláštního výrazu v očích.  Vzpomínají. Stopy hippies postupně zasypávájí písky času.

Reklama