Poslední pohlednice

Poslední pohlednice patří jednomu z nejkrásnějších světových velkoměst, Praze.

Praha je letitá, půvabná, dekorativní a magicky přitažlivá. Je těžké rozhodnout, čím je tak krásná. Možná je to Vltavou, řekou, která působí majestátně a klidně. Možná dal základ jejímu půvabu Karlův most. Nebo je to svatovítský chrám, který se stavěl stovky let a stal se symbolem pohledu na Prahu? A co pocit, když člověk pohlédne od Hradu na malostranské střechy pod sebou? Naprosto jiná atmosféra dýchá ve staroměstských uličkách, v nichž se dá tak lehce zabloudit… Nebo dělá Prahu Prahou ruch, shon, špína a luxus Václavského náměstí? Kde je Praha pražštější, na turistických trasách, nebo mimo ně?

Ať se Praha tváří turisticky, nebo každodenně, je silným magnetem. Turisté ji touží poznat, alespoň na chvíli v ní pobýt, Praha je atraktivní nabídkou cestovních kanceláří na celém světě. Do Prahy směřují i proudy lidí, kteří se v ní chtějí usadit.

Praha má velké kouzlo pro každý den. Laskavost se v ní mísí s arogancí a cynismem, krutost a podlost s citlivým světem umění, racionalitou vědy a prostopášností byznysu, to vše okořeněno mystikou, pivem a buřty s cibulí. Laciné hospody i luxusní kavárny a restaurace, malé krámky i hypermarkety, přístřešky bezdomovců i přepychové rezidence těch nejbohatších, vrcholný luxus i nejubožejší bída, to vše je Praha. Pyšná, velkolepá a mnohovrstevná. Jedinečné světové velkoměsto.

Reklama