V městečku Třebechovicích pod Orebem se nachází Muzeum betlémů, ve kterém je přibližně čtyři sta betlémů z nejrůznějších dob, oblastí a materiálů. Je zde také jeden světově proslulý betlém, který je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku.
Jak vlastně vznikl slavný třebechovický betlém? Josef Probošt z Třebechovic pod Orebem byl sice vyučený truhlář, ale živil se převážně jako drobný zemědělec. Někdy na konci 19. století se rozhodl vytvořit krásný betlém. Nejdříve vlastně svoji ženě daroval pod stromeček vlastnoručně vyřezávané jesličky. Jenže práce na betlému se mu natolik zalíbila, že v ní pokračoval. Nechal si objednat kvalitní řezbářské náčiní až z Vídně a každou volnou chvíli trávil v kůlně, kde po dobu dlouhých 44 let pracoval na tomto betlému.
S figurkami mu začal pomáhat druhý Josef, starý řezbář Josef Kapucián a nakonec byl přijat ještě do party třetí Josef, třebechovický sekerník Josef Friml, který měl dostatek zkušeností se stavbou mlýnských mechanismů a postaral se tak o rozpohybování figurek v betlémě.
Když Josef Probošt opustil tento svět, toto krásné dílo „třech Josefů“ skončilo bez zájmu v kůlně, a teprve za delší dobu je zakoupil jeden továrník. Po druhé světové válce se třebechovický betlém dostal do vlastnictví státu. Nejprve o betlém nebyl nijak zvláštní zájem. Pak se však jej podařilo předvést na světové výstavě Expo 67 v Montrealu, kam si ho přišlo prohlédnout osm milionů lidí a třebechovický betlém zaujal konečně přední místo v dějinách našeho umění.
Třebechovický betlém je 7 m dlouhý a více než 2 m vysoký. Mechanismus starající se o pohyb betlému tvoří několik set dřevěných soukolí a ozubených kol. Dříve byl do pohybu uváděn ručně prostřednictvím kliky, dnes je poháněn elektromotorkem. Krajinu složenou ze sedmi teras zaplňuje 351 figurek, z nichž je takřka polovina pohyblivých. Ty zobrazují nejenom biblické postavy, ale také venkovské obyvatelstvo a třebechovické řemeslníky. Jsou zde stromy, stavby, skály, stroje a zvířata. No prostě nádhera. Tento slavný betlém se nachází v Třebechovicích pod Orebem v Muzeu betlému.
Autor: Jiří Glet
Zdroj: Autorský text, Třebechovické muzeum betlémů, Turistický průvodce III.