Test odhalil, že některé sušenky obsahují stejné množství soli jako slané arašídy

Zdroj: pixabay.com

Solením pokrmů ovlivníme přibližně 20 % z celkového příjmu soli. Většinu soli, kterou lidský organismus za den přijme, pochází z potravin. Bílý zabiják se skrývá v potravinách, ve kterých to nejméně čekáme.  Například ve sladkých sušenkách. Kolik soli se v sušenkách vyskytuje, odhalil test.

Reklama

 

 

Lidský organismus potřebuje k správnému fungování okolo 1 g soli denně. V celosvětovém průměru jí však přijímá desetkrát více. Nadměrné příjem soli stojí za vysokým krevním tlakem či onemocněním ledvin.

Většinu denní dávky soli zkonzumujeme již ve vyrobených potravinách. Solením pokrmů při vaření ovlivníme maximálně 20 % z celkového příjmu soli.

Skrytá sůl ve sladkostech

Ačkoliv se mnozí snažíme příliš nesolit, ohrožuje zdravou životosprávu sůl, které je skrytá například ve sladkých výrobcích. Spotřebitelský časopis dTest nechal prověřit 30 druhů balených sušenek a zjistil, že vanilkové oplatky mohou obsahovat stejné množství soli jako solené arašídy.

Problematika se dotýká také sladkého pečiva. „Balené sladké trvanlivé pečivo patří mezi podstatné skryté zdroje soli. Navíc se může významně podílet na jejím příjmu u dětí,“ řekla Hana Hoffmannová z časopisu dTest.

Solení otupuje chuťové pohárky

Slaná chuť je ‚návyková‘ – postupně otupuje chuťové pohárky. Pro stejné chuťové vnímání pokrmu proto postupem času potřebujeme větší množství soli. A právě nadměrný příjem soli způsobuje zdravotní problémy. Podíl soli v potravinách je přitom základním parametrem, který musí být na obalu povinně uveden.

Oplatky obsahovaly vysoké množství soli

Test soli ve sladkých výrobcích poukázal na vysoce rozdílné hodnoty u produktů stejné kategorie.

„Za příklad poslouží Opavia Zlaté oplatky s lískooříškovou náplní, které s 0,4 % soli patřily k nejméně slaným. Naopak vzhledově jim podobné Schär Gluten free Wafers alla vaniglia s 1,4 % soli byly nejslanější. Konkrétně jde o stejné množství soli, jaké najdeme například u slaných arašídů,“ říká Hana Hoffmannová.

V testu se ale lišily i výrobky stejné značky pouze s rozdílnou příchutí. Meruňkový Brumík od Opavie obsahoval 0,58 % soli, ale jeho mléčná varianta již obsahovala 0,83 % soli.

Spotřebitele může zmást rozdílné označení

Při studování množství soli na obalu potravin dejte pozor, zda se vztahuje na celé balení nebo na jednu porci.  Legislativa totiž dovoluje výrobci dobrovolně deklarovat i výživové údaje jedné porce.

„Až na šest výjimek všechny produkty v našem srovnání nutriční údaje v porci uváděly a v drtivé většině případů se za ni považovala jedna sušenka či oplatka,“ řekla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová. Vzhledem k tomu, že předpisy neříkají, jak velká je jedna porce, mají výrobci možnost určit si ji co nejmenší. Tak se na příslušné místo obalu často dostanou co nejpříznivější čísla.

 

Reklama