Senior na Hlučínsku zachraňuje Rothschildovy studny

zdroj: pixabay.com

Rod Rothschildů působil ve Slezsku téměř sto let. Na Ostravsku vlastnil bohatý rod bankéřů doly i hutě. V Šilheřovicích v sousedním Hlučínsku měl zámecké panství, polnosti a lesy. Rothschildové, jejichž rod byl židovského původu, nuceně opustili Hlučínsko v roce 1938. I po více než osmdesáti letech jsou v krajině dochována jejich díla, která zpříjemňovaly život nejen na jejich panství, ale také okolním obyvatelům. Například Rothschildovy studny opět zásobují krajinu vodou.

Reklama

O nalezení a obnovu zapomenutých Rothschildových studní se zasloužil Jiří Sonnek z Hlučínska. O jejich existenci v místních lesích už ví přes třicet let. V souvislosti s většími suchy a vysychající krajinou se Jiří Sonnek rozhodl obnovit odtok z jedné z Rothschildových studní. Vodu svedl do dřevěného korýtka, které vyrobil. Odtékající voda ze studny zanedlouho zaplnila několik let vyschlou lesní tůň. Jiří Sonnek je přesvědčen, že voda je pitná. To však ještě bude muset potvrdit rozbor.

Podle pamětníků právě voda ze zdejší studny v minulosti napájela nádrž na hlučínském náměstí. Druhá Rothschildova studna s cihlovou klenbou, která je v lesích ukrytá, by se podle Jiřího Sonnka mohla stát technickou památkou.

Reportáž České televize.

Reklama