Sendvičová generace: Každý sedmý člověk ve střední generaci se stará o své děti i o rodiče

Foto: Pixabay

Lidé, kteří se starají o své děti a zároveň o své staré rodiče a přitom chodí do práce, jsou označováni jak sendvičová generace. Jsou zavaleni starostmi a povinnostmi. Často netuší, kam dřív skočit a mnohdy se ocitají v patových situacích.

Reklama

Projekt Centra pro rodinu a sociální péči (dále CRSP) s názvem „Sendvičová generace – neuchopený fenomén dnešní doby“ upozornil na to, že pečující jsou dlouhodobě vyčerpaní, unavení, ve stresu a nemají čas pro sebe, své koníčky, odpočinek a společenský život. Jenže jak se dále ukázalo, je to právě čas pro sebe, který jim pomáhá snižovat stres, dobíjet energii a cítit se zkrátka lépe. „Sendvičová generace potřebuje péči a měla by ji dostat,“ říká koordinátorka projektu Lenka Linhartová.

Každý sedmý ve středním věku žije v „sendviči“

V České republice se v takzvaném „sendviči“ nachází přibližně každý sedmý člověk ve středním věku. Péče o druhé je náročná. Nese s sebou omezení a nároky nejen na pečujícího, ale na celou rodinu. Ať už se jedná o bydlení, finance, časovou, psychickou a fyzickou zátěž, obtíže spojené s poskytováním zdravotní péče. Je důležité, aby na to pečující nebyli sami, mohl je někdo zastoupit a odlehčit jim. Aby si řekli o pomoc rodině a známým a ti, aby je vyslyšeli a pomohli. Rovněž potřebují, aby fungovaly sociální služby, aby bylo dostatek odlehčovacích a terénních služeb, které budou mít volnou kapacitu. Sendvičová generace také potřebuje přístup k důležitým informacím.

Jak zvládat dlouhodobou péči o děti a staré rodiče?

Zvládat dlouhodobě toto zatížení je velmi náročné a obtížné. Vzniká vysoké riziko rozvoje psychických onemocnění, zdravotních potíží, sociální exkluze anebo partnerských problémů. „Problematiku sendvičové generace vnímáme v Centru pro rodinu jako jednu ze zásadních společenských otázek dnešní doby. Svou činností chceme těmto jevům předcházet a nabídnout příslušníkům sendvičové generace možnosti, jak komplikovanou rodinnou situaci řešit, na jaké instituce či organizace se obrátit o pomoc,“ doplňuje ředitelka organizace Centra pro rodinu a sociální péči Marcela Ondrůjová.

Proto v rámci projektu Centra pro rodinu a sociální péči (dále CRSP) vznikl elektronický adresář služeb a organizací na území města Brna, který sendvičové generaci usnadní jejich situaci. Je komplexní, aktuální a dostupný online na www.sendvicovagenerace.cz. „Už není třeba trávit hodiny hledáním jednotlivých informací. Všechno potřebné je na jednom místě – sociální služby, pomáhající organizace, spolky, poradny, rady a tipy,“ vysvětluje koordinátorka projektu CRSP Lenka Linhartová.

Zdroj: Sendvicovagenerace.cz

Reklama