Recenze Dokonalá smrt: I zármutek může být smrtící, thriller, který vás přesvědčí o tom, že dokonalost může existovat

Myslíte, že dokonalá smrt neexistuje? Že na každou vraždu se najde viník? Že není možné násilný zločin zaměnit za sebevraždu? Kniha Dokonalá smrt britské spisovatelky Helen Fieldsové vás vyvede z omylu. I když i v moderní detektivce platí pravidlo, že pravda vyjde vždycky najevo, otázkou ale zůstává: „Kdy?“

Kniha Dokonalá smrt je třetím veledílem Helen Fieldsové, ta má na svém kontě už tituly jako Dokonalé stopy a Dokonalá kořist. Ten, kdo si nenechal ujít tyto dvě knihy, bude s hlavními hrdiny už dobře seznámen, avšak nebojte, do děje snadno skočíte i tehdy, když začnete až s Dokonalou smrtí.

V sérii thrillerů hrají prim detektivové Luc Callanach a Ava Turnerová. Zatímco Luc je sympaťák každým coulem a zamilujete si ho od prvopočátku, k Avě je nutné si najít cestu. Svéhlavá šéfinspektorka občas budí rozporuplné pocity, i přesto se ale do ní vcítíte a budete jí ve vyšetřování fandit na každém kroku.

Za dokonalou smrtí hledejte psychopata a bezcitného vraha

Dokonalá smrt vyžaduje dokonalou přípravu, vrah nemůže přijít k oběti a jednoduše ji zastřelit. To ale pochopíte hned z prvních stran knihy, kdy v kopcích nad Edinburghem najdou vyšetřovatelé zmrzlé tělo nahé dívky, v ten samý den na druhé straně města zemře bývalý šéfinspektor tamní kriminálky.

Ač by se od prvopočátku mohlo zdát, že jde v obou případech o sebevraždu, není tomu tak. Zatímco umrzlé tělo mladé ženy vyšetřovatelé ihned začínají šetřit jako možný trestný čin, u bývalého šéfa nic nenaznačuje tomu, že by za smrtí mohl stát někdo další. Jediná Ava sebevraždě nevěří a její domněnky potvrdí nařízená pitva, kdy na zápěstí oběti najdou znamení, kterému ale nikdo jiný nepřikládá zvláštní zřetel.

Při čtení vám budou často vstávat vlasy hrůzou, nejen Ava se dostane do situací, které by podle vás určitě měla řešit jinak, v žádném případě se do nich nepouštět sama. Mnohdy hlavní hrdinové budou balancovat na hraně zákona, jenže čas hraje proti nim a další vražda tak může být na obzoru.

Celé vyšetřování je doplněno o řadu vedlejších linií, které vás vždy na chvíli vytrhnou z hlavního děje. Pro některé by mohlo být časté přeskakování brzdícím negativem, ale nebojte, všechny příběhy mají svůj smysl a jsou vzájemně propojeny s hlavní dějovou linkou. Rozhodně se tak nevyplatí žádnou kapitolu přeskočit.

Je sice pravdou, že zpočátku se lze v knize snadno ztratit, a to kvůli celkem hojnému počtu postav, ale ani v tomto případě se nevyplatí z mysli jakékoliv jméno vymanit, možná se ve změti osob nachází i sám vrah.

Děj vás bude držet v pozoru od začátku do konce

Kniha je čtivá a stránky se vám pod rukama budou otáčet doslova samy, více postav a více dějových linek vás sice může trochu zaskočit, ale právě rozvětvenost příběhu vás bude nutit být stále na pozoru, nikdy nebudete vědět, kdy přijde další smrt nebo kdy se objeví sám vrah či vrahové?

Navíc celý děj není jen o podtitulu knihy, který zní „zármutek může být smrtící.“ Občas přijdou na řadu i vtipné scény, za kterými převážně stojí Luc Callanach, i když často se jeho vtipnost stává spíš trapností, což vám ale také vytvoří úsměv na rtech.

Vyvrcholení knihy je překvapivé, a to i pro ty, kteří jsou v moderní detektivce jako ryba ve vodě, a tak odhalí vraha dřív než samotní vyšetřovatelé. Víc už ale prozrazovat nebudu.

Pár základních údajů na konec

Kniha Dokonalá smrt vyšla v originále pod názvem Perfect Death a do češtiny knihu přeložila Nela Knapová. V Česku titul vyšel v roce 2019 v nakladatelství Kniha Zlín v edici TOP Thriller, čímž máte zaručeno, že se vám dostane do rukou kniha, která se řadí mezi celosvětově úspěšné detektivky. Pokud vás Dokonalá smrt zaujala, najdete ji stejně jako předešlé dva tituly Dokonalé stopy a Dokonalá kořist od Helen Fieldsové na stránkách Albatrosmedia. A jaké hodnocení od nás získává třetí detektivka úspěšné britské autorky? Dáváme ji 9/10. Pro letošní rok si všech deset stále drží strhující thriller Kaštánek.

Reklama