Recenze Kaštánek: Thriller, který vás ihned vtáhne do děje a nepustí. Je vzrušující, podmanivý a do detailu propracovaný

foto: i-Senior.cz

Pod názvem Kaštánek si rozhodně nepředstavujte líbezný příběh. Že se bude jednat o drama, vám napoví už samotná obálka, kterou nelze zařadit mezi nevinně vyhlížející. Soren Sveistrup si dokonale pohraje s vaší myslí, detailně vás provede celým dějem a na konci vám dokáže, že každá maličkost byla důležitá. Rozhodně se tak nevyplatí cokoliv vymanit z vaší paměti.

Reklama

Jak jednou začnete Kaštánka číst, už se vám bude jen stěží strhující thriller odkládat, a věřte mi, že na dlouho ho z ruky nedáte. I přestože kniha nepatří mezi „útlé tituly,“ přečtenou ji budete mít velmi rychle. Samotným vám to nedá a budete muset nutně vědět, jak moc souvisí epizodní část knihy se současnými vraždami a kdo je vůbec vrah.

Soren Sveistrup je úspěšným dánským scénáristou a buďme rádi, že nezůstal jen u filmu. Jeho mistrné vyprávění vynikne nejen na televizních obrazovkách, ale především i na papíře, kde je prostor pro vaši fantazii bezbřehý. Je pravdou, že detailní popis jednotlivých vražd není pro citlivky, avšak je jen na vás, jak moc do detailu si mrtvé pustíte k tělu.

A o čem Kaštánek vlastně je?

Na počátku knihy vás odrovná epizodní část, kterou ale po přečtení na chvíli vystřídá pozvolné seznamování s hlavními hrdiny. Příběh se točí kolem tří postav. Mladá a ambiciózní vyšetřovatelka Naia Thulinová, její vyhořelý policejní kolega Mark Hess a ministryně sociálních věcí Rosa Hartungová. Samozřejmě do děje vstupují i další důležité postavy, jako jsou syn a manžel ministryně, rodiny zavražděných, policejní šéf a lidé z parlamentu. Rozhodně se ale nemusíte obávat toho, že byste se v dánských jménech ztráceli, postav je v příběhu tak akorát a žádný zmatek v hlavě se konat nebude.

Postupné seznamování vystřídá hned první případ, kdy na předměstí Kodaně je nalezena zavražděná žena. Než se policisté stihnou rozkoukat, dojde k další vraždě, a opět se jedná o ženu. Případy spojuje nejen brutalita, ale hlavně panáček z kaštanů, který se objeví na místě činu. Jenže tím záhadnost nekončí, na kaštanech jsou otisky prstů zmizelé dívky, jejíž případ byl už dávno uzavřen. I přestože zpočátku policisté ve vyšetřování tápou, brzy jsou navedeny na stopu, která jim pomůže pochopit spojitost zavražděných.

Od prvních stránek budete pohlceni dějem. Nejdříve ve vás bude hlodat otázka: „Proč a koho vlastně vrah zabíjí?“ Když se na dalších stránkách dozvíte „Proč,“ přijde na řadu tápání nad tím: „Kdo je vrahem?“ Pár tipů samozřejmě mít budete, některé vlastní, na některé vás záměrně zavede sám autor, o jejich správnosti se ale dozvíte až v poslední fázi knihy.

Obavy z toho, že jméno vraha však najdete až na poslední stránce, jsou naštěstí mylné. Je zapotřebí, abyste se o jeho existenci dozvěděli už mnohem dříve a mohli jste tak pochopit „proč, co a jak.“ I přestože v poslední části románu budete znát jméno šílence, stále bude ve vzduchu řada nezodpovězených otázek, kvůli kterým nebudete chtít dát knihu z ruky.

Dánský thriller si rozhodně nesmíte nechat ujít

Dokonale gradující drama vás nenechá přeskakovat stránky a trpět nudou, mistrné vyprávění autora vás provede každým slovem, pohltí svou atmosférou a nabije adrenalinem. Více jak dvě třetiny knihy vám nedají spát, protože nebudete chápat souvislosti, možná dokonce i zapomenete na epizodní část, o které až do této chvíle nepadne ani slovo. Avšak v poslední třetině vám začnou puzzle do sebe zapadat a zjistíte, jak moc dokáže ublížit nevinná lež.

Jak souvisí případ zmizelé dívky se zavražděnými ženami? Jakou spojitost hledat v epizodní části, kde se brutalitou nešetřilo? A co ministryně sociálních věcí? Jakou ta má roli v tomhle příběhu? Otázek je skutečně mnoho a odpovědi v této recenzi rozhodně nenajdete.

Závěr je geniálním vyvrcholením, kdy dojde k logickému vyústění, a vy se dozvíte úplně vše. Sami si jen oddychnete, že další mord vás už nečeká. Na druhou stranu si ale zároveň povzdychnete, protože tak skvěle napsaný další román se vám bude horko těžko hledat.

Kniha vychází na jaře a buďme za to rádi, po přečtení byste se jistě nechtěli brouzdat listím a popadanými kaštany. Při pohledu na panáčka z kaštanů byste se museli po lese jistě poohlížet, zda na větvi není další zavražděná.

Pár základních údajů na konec

Název knihy Kaštánek zní v originále Kastanjemanden. Do češtiny knihu skvěle přeložila Kristina Václavů. Thriller vychází v nakladatelství Kniha Zlín v edici TOP thriller a má tak potenciál navázat na tradici celosvětově úspěšných severských detektivek v podání Stiega Larssona či Joa Nesbøha. V Česku bude kniha k dostání od 29. dubna 2019 na stránkách Albatrosmedia. A my ji dáváme 10/10.

Ukázka z knihy

Zdroj: Albatrosmedia.cz

Reklama