Putování z Hevlína přes Laa an der Thaya do rakouské vesnice Staatz

Hevlín je typická jihomoravská vinařská obec, jejíž dominantou je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Z Hevlína pojedeme do rakouského příhraničního městečka Laa an der Thaya, což v překladu značí Láva nad Dyjí. Je to jen kousek, pouhé 2 km.

Laa an der Thaya je proslulá svým akvaparkem a termálními lázněmi

 Laa an der Thaya je proslulá svým akvaparkem a termálními lázněmi, které si oblíbili taky Češi. Čeština se zde ozývá z každého koutu. Českých hostů si v lázních považují, všude najdete informační tabulky v němčině a češtině, část personálu hovoří taky českým jazykem. Turisté z Česka tvoří okolo třiceti pěti procent návštěvníků lázní. Termální voda v bazénech má třicet čtyři až třicet šest stupňů celsia. Centrem lázní je vnitřní prostorný bazén, odkud se lze dostat do tří venkovních bazénů. V jednom z nich je slaná voda a u tohoto bazénu si můžete poslechnout taky hudbu. Pro nejmenší je připraven dětský bazének a dětský koutek s hračkami. Je zde taky tobogán, asijská místnost, termální kino a řada dalších atrakcí. Když jste si do sytosti užili vodních radovánek, můžete se porozhlédnout taky po městečku. Na pěkně upraveném náměstí stojí radnice s věží z konce 19. století. Ve městě stojí taky původně románský, několikrát přestavovaný, kostel sv. Víta.  Je zde taky městské muzeum a muzeum kočárů. V monumentálním středověkém hradě s válcovou a hranatou věží a cimbuřím má sídlo muzeum piva. Z Laa an der Thaya se vydáme do městečka Staatz, je to odtud asi 7 km.

Na vápencovém kopci nad městečkem Staatz stojí zřícenina hradu Staatz

Na osamělém vápencovém kopci nad městečkem Staatz stojí zdaleka viditelná zřícenina hradu Staatz, jehož silueta vzdáleně připomíná náš hrad Bezděz. V městečku stojí pěkný kostel sv. Martina a na malém náměstí se nachází kašna se sochami dětí. Můžete si taky vyjít na mírné návrší, kde je opravená barokní Křížová cesta. Pak se již vydáme k zřícenině hradu. Hrad zde byl postaven již počátkem 13. století a po třicetileté válce v 17. století se stal zříceninou. Do hradu se vstupuje gotickou branou a zachovaly se zde zbytky dvou věží, hradních paláců a hradeb. Z hradu je pěkný pohled na okolní krajinu, na tu mozaiku polí, vinic a luk. Lze odtud dohlédnout i na slovenské Malé Karpaty, při dobré viditelnosti lze spatřit taky Alpy. Přímo pod hradem stojí letní amfiteátr. Staatz je prostě velmi malebné vinařské městečko.

Reklama