Procestujte Českou republiku se seniorskou slevou. Kolik ušetříte jako důchodce?

Vláda v březnu letošního roku schválila výrazné slevy na cestování pro seniory nad 65 let. Pokud tedy plánujete cestovat vlakem či autobusem po České republice, těšte se na nemalou slevu. Od poloviny června koupíte jízdenku o 75 % levněji, přičemž právě daných 75 % zaplatí dopravním společnostem stát. Pravidla vztahující se ke slevám jízdného vstoupila v platnost 10. června, tedy v den, kdy došlo zároveň ke změně jízdních řádů.

Jestliže cestujete pouze výjimečně, a tak by se vám nevyplatilo koupit roční předplatné, nemusíte se obávat toho, že by se vás výrazná sleva netýkala. Stát rozhodl, že slevu poskytne všem seniorům nad 65 let. Při koupi jízdenky stačí předložit pouze občanku, nepotřebujete ani žádný speciální průkaz. Sleva na jízdné se vztahuje nejen na vlaky, ale také na autobusy, protože ne do všech vesnic a obcí vedou železnice.

Proč se stát rozhodl poskytnout slevy?

Vláda se rozhodla zlevnit starším cestujícím (mimo jiné i studentům do 26 let a mladistvým od 15 do 18 let) jízdné kvůli jejich nízkému příjmu. Pro některé starší jedince je jízdné za normální sazbu dost vysoké, a tak nevyužívali veřejné dopravní prostředky tak často, jak by jen chtěli. Ovšem situace se konečně změnila, tudíž se můžete vydat s přáteli na cestování křížem krážem Českou republikou.

Pozor, je nezbytné si zjistit, zda se sleva vztahuje na všechny spoje, jimiž se chystáte jet, protože dopravci některé spoje ze stanovené slevy vyloučili.

České dráhy a jejich slevy pro seniory

České dráhy mají ještě vlastní výhody pro seniory, a to v rámci IN Senior karty, která nabízí cestujícím nad 70 let neomezené bezplatné cestování v osobních a spěšných vlacích ve druhé třídě. Karta stojí na rok 1 490 korun, což se vám určitě vyplatí, pokud cestujete poměrně často.

Reklama