Pozor na „navolávky“! Seniory ohrožují telefonické podvody. Jak se jim bránit?

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Podle policejních statistik přibývá v České republice telefonických podvodů na seniorech. Takzvané navolávky se pod záminkou falešného příběhu snaží ze seniorů vymámit finanční hotovost. Vysvětlíme, jak telefonický podvod probíhá, a jak se vůči němu bránit.

Reklama

Telefonický podvod probíhá vždy podle podobného scénáře. K nejčastějším případům patří zavolání seniorovi z neznámého čísla. Volající osoba se vydává za příbuzného, většinou za vnuka či blízkého kamaráda vnoučete, které je v potížích. Osoba ve smyšleném příběhu tvrdí, že je u advokáta, byla účastníkem autohavárie či má jiný problém, který nutně vyžaduje větší finanční hotovost. Finance ale volající nemůže z důvodu zaneprázdnění vyzvednout osobně, proto si pro obálku s penězi přijede kamarád, kurýr či dokonce taxikář! V celém příběhu je zdůrazňována naléhavost situace, která vyžaduje rychlé a neodkladné vyřízení.

Jak se zachovat?

Odborníci z prevence kriminality radí při podobných telefonátech nikomu nedůvěřovat. A už vůbec nepřistoupit na jejich podmínky. Nejlepším řešením je hovor co nejdříve ukončit. A pokud vaše svědomí nahlodává myšlenka, že by se opravdu něco vašim blízkým mohlo stát, pak zavolejte vašim dětem, vnoučatům a informace si ověřte z více zdrojů.

Nejbližší rodina vám jistě vysvětlí, že jsou všichni v pořádku, a že se jednalo o pokus o podvod. Policejní experti zároveň nabádají, aby lidé podvodné telefonáty nahlásili na nejbližší policejní služebně. Policie tyto případy eviduje, prověřuje a po podvodnících pátrá. Každá skutečnost tak může dopomoct k odhalení pachatelů, kteří stojí za podvody na seniorech.

Reklama