Potřebujeme se. Kniha nejen o péči ve stáří a o pochopení potřeb lidské důstojnosti

Zdroj: i-Senior.cz

„Potřebujeme se,“ tak se jmenuje kniha spisovatelky, sociální pracovnice, autorky článků o životě a pomáhání seniorům Hany Mudrové. Kniha, která svým názvem vypovídá o mnohém. Své v ní najdou lidé odkázáni na pomoc druhých i ti na opačném břehu, kteří se dennodenně starají o nemocné blízké.

Reklama

Dokud slouží zdraví, člověk si nepřipouští „co by kdyby,“ jakmile ale nastane problém, tápou obě strany, jak ten, který potřebuje pomoc, tak i ten, od kterého se pomoc očekává. A právě oni najdou v knize Potřebujeme se vše, na co neznají odpověď nebo se prostě jen bojí zeptat. Autorka s lehkostí popisuje každodenní péči i problémy, které při ní mohou nastat.

Hana Mudrová se v knize věnuje těm nejběžnějším tématům, jako jsou vstávání, oblékání, česání a holení, hygiena nebo jídlo. To vše lze zvládnout bez rozčilování a agrese a s úctou k bezbrannému.

Chuť do života s péčí o nemohoucí rodiče ubývá

Pečujete o své staré rodiče? Nezvládáte starost o ně skloubit s prací? Požádat o pomoc berete jako projev slabosti? Přečtěte si knihu Potřebujeme se. Nejenže zjistíte, jak porozumět potřebám blízkých, kteří jsou odkázáni na vaši péči, zároveň se ale dozvíte, že mnohdy je pomoc nedaleko. Někdy stačí zajistit starým lidem společnost, jindy pečovatelku, která jim pomůže se základními hygienickými úkony, a občas aktuální situaci zlepší jedna z mnoha pomůcek dostupných na trhu.

Rodiče se o vás starali od kolébky až do dospělosti, nyní je čas jim to vrátit. Takto naštěstí stále ještě mnozí uvažují. Ano, je to samozřejmost, avšak jak Hana Mudrová píše jen do té doby, než se z toho začínají všichni hroutit. Poté přichází na řadu žádost o pomoc. Vězte, že LDN není tím jediným řešením, jak se o nemohoucího člověka postarat, existuje ještě celá řada mezistupňů, které zpříjemní a zkvalitní život oběma stranám.

Říct si o pomoc není selhání, nečekejte, až se něco stane

Nyní se dostáváme na druhý břeh. Stáří vás dostihlo zrovna ne v nejlepší kondici? Jste odkázáni na péči druhých? Děsíte se domova důchodců? Máte pocit, že vám vaše rodina nebo pečovatelé nerozumí? V knize najdete svou odpověď, možná zjistíte, že váš zdravotní stav je možné podpořit, že každodenní péče pro vás nemusí být utrpením, že stěhování z vlastního domova není konečná. Navíc v knize najdete pěknou řádku skutečných příběhů, které spisovatelka v průběhu svého života načerpala. Je tak velmi pravděpodobné, že v některém z nich se najdete i vy a zjistíte, že v tom nejste sami.

Uvědomíte si, že občas je chyba na obou stranách a že kdejaké nedorozumění pramení z nepochopení a z nejistoty. „Pochopení potřeb lidské důstojnosti na obou stranách bývá podmínkou pro zvládání situací, jaké každodenní život přináší,“ píše ve své knize Hana Mudrová.

Krásní můžeme být v každém věku

Po přečtení knihy si uvědomíte, jak je život křehký a jak stačí dva různé pohledy na danou situaci celou péči ještě ztížit. Přitom vše je o toleranci a o komunikaci. Bohužel mnozí často nevědí, jak na to. Pokud se začínáte starat o nemocného, bude vám kniha skvělým průvodcem a pomocníkem. Pokud jste naopak na startu, kdy péči potřebujete vy, pak vám slova autorky pomohou k překonání studu a především vám dají naději, že ani nemocí či stářím váš život nekončí. Krásní můžete být v každém věku.

Knihu Potřebujeme se lze objednat u vydavatele Nová forma s.r.o, a to buď na internetových stránkách stahuj-knihy.cz nebo na adrese Písecká 413, 375 01, Týn nad Vltavou, Malá strana.

Úryvek z knihy Potřebujeme se od Hany Mudrové: „Stáří je součástí našeho života. Mělo by zabírat třetinu, možná ještě více z času, který je nám vyměřen. Co z toho plyne? Důležitá je nejen ta doba stáří, nýbrž i čas aktivního života, který stáří předchází. Mějme sami sebe rádi a připravujme se tak, abychom mohli zůstat čilí a soběstační, jak nejdéle to půjde.“

O autorce

Hana Mudrová je sociální pracovnicí, autorkou článků o životě, píše o své profesi, publikuje v odborném tisku a blízká je jí i problematika péče o nemocné a seniory. Zároveň je také sběratelkou, přednášející a nedílnou součástí webu i-Senior.cz, kde si můžete od ní přečíst desítky inspirativních a poučných článků, které vás někdy donutí zapřemýšlet, jindy zavzpomínat.

Na svém kontě má Hana Mudrová i pěknou řádku knih, které ale vydává pod pseudonymem Anna Šochová. Její nejnovější knohou je sbírka hororů z Ašska Země ztracenců a prokletých, která je k dostání i na internetu nebo opět na adrese Písecká 413, 375 01, Týn nad Vltavou, Malá strana. Více si o autorce knihy Potřebujeme se můžete přečíst v článku Hana Mudrová: Doporučuji nebát se šuplíku „fantastika“ a užít si příjemnou zábavu.

Reklama