Péče o seniory: Jaké jsou v Česku možnosti?

zdroj: pixabay.com

Ač se nám to líbí nebo ne, musíme si přiznat, že naše populace stárne. Osob starších 65 let je v Česku už téměř tři miliony. Není divu, že mnoho rodin řeší to, jak se postarat o své prarodiče. Ne vždy mohou senioři žít v kruhu rodinném, jaké jsou ale další možnosti, jak případnou situaci řešit?

Reklama

Česká republika si uvědomuje, že populace stárne, a proto u nás vzniká čím dál více organizací, stacionářů a domovů, které se o seniory starají.

Stacionáře

První z možností jsou stacionáře. Ty jsou denní a týdenní, těch denních je v České republice 269, týdenních 52. Jejich kapacita je obvykle kolem 10 až 20 osob. Stacionáře zajišťují stravu, pohybové aktivity, trénink paměti, asistenci při běžných činnostech i ubytování. Pomohou i při dopravě, ať už do stacionáře nebo zase zpět domů.

Pobyt v zařízení ale není zadarmo, náklady se odvíjí od zákona o sociálních službách. Stacionáře si tak mohou účtovat například za základní péči maximálně 130 Kč na hodinu, za tři hlavní jídla 170 Kč a za ubytování 210 Kč na den.

Terénní pečovatelské služby

Pokud ale senior nechce docházet do žádného zařízení, jsou tu další možností terénní pečovatelské služby, kdy pečovatelka přijde až do domu. Pomáhá s běžnými činnostmi, jako jsou například hygiena, oblékání, úklid, doprovod k lékaři nebo nákupy.

U nás existuje více jak 700 poskytovatelů pečovatelských služeb. Ceny za jednotlivé úkony se opět řídí legislativou, například za donášku obědu tak můžete zaplatit nanejvýš 30 Kč, za nákup 115 Kč a za jeden kilogram vypraného a vyžehleného prádla 70 Kč.

Odlehčovací služby

Takzvané odlehčovací služby tu jsou pro ty, kteří mají prarodiče doma a sami se o ně starají. Péče 24 hodin denně 7 dní v týdnu dá pořádně zabrat, vyrazit na týdenní dovolenou nebo si jedno odpoledne odpočinout, mnohdy nepřipadá v úvahu, proto je tu nabídka odlehčovacích služeb, tedy krátkodobé využití péče o seniora.

V České republice má v nabídce tyto služby necelých 300 zařízení, které se také řídí zákonem o sociálních službách.

Domovy s pečovatelskou službou

Senioři, kteří jsou soběstačnější, mohou využít domov s pečovatelskou službou. Pronajmout si lze obvykle jednopokojový či dvoupokojový byt. Domovy s pečovatelskou službou navíc nabízí pomoc s úklidem, s praním prádla, s nákupy nebo s donáškou oběda. Poplatky za jednotlivé úkony se opět odvíjí od zákona o sociálních službách.

Domovy pro seniory

Poslední možností, která je v Česku hojně využívána, jsou domovy pro seniory. Ty jsou tu pro seniory, kteří nejsou soběstační a o které se nemá, kdo z rodiny postarat. V domově seniorů jsou nabízeny pečovatelské, ošetřovatelské, zdravotní, stravovací i ubytovací služby.

Bohužel těchto zařízení u nás není mnoho a lidé se tak často dostávají na dlouhou čekací listinu. Jeden měsíc v domově pro seniory by měl vyjít maximálně na zhruba 12 000 Kč, pečovatelské služby jsou hrazeny ze státního příspěvku na péči.

 

Reklama