O malého diabetika Aleše se stará fenečka Dixi

Na základní škole ve Ždírci nad Doubravou na Havlíčkobrodsku mají nového a nevšedního spolužáka. Je jím fenka border kolie Dixi. Fenka Dixi prošla speciálním výcvikem a nyní se stará o svého nového majitele, malého Aleše ze čtvrté třídy, který je diabetikem.

Malý Aleš trpí těžkou formou cukrovky, kdy mu hladina cukru kolísá mezi extrémně nízkými a naopak vysokými hodnotami. Chlapec má sice inzulínovou pumpu, která postupně dávkuje inzulín. Zařízení však není uzpůsobena na velmi nízkou hladinu cukru. Aleš zatím nedovede sám rozpoznat, kdy se mu udělá zle a mohl by být ohrožen na životě.

A právě „hlídkový dozor“ a varovnou péči o Aleše ve škole i v domácím prostředí převzala fenečka Dixi.

Pejsek je speciálně vycvičený a pozná, kdy se malému diabetikovi mění pachové pole, které je předzvěstí kolapsu. Dixinka v tom případě neustálým šťoucháním upozorní Aleše, aby situaci rychle předcházel. Nejlépe konzumací jednoduchých a rychle rozložitelných cukrů.

Dixinka zároveň na sobě nosí speciální obleček, který o sobě dává vědět, že je asistenční pes diabetika. V případě omdlení Aleše na ulici, upozorní Dixinka okolí, aby malému Alešovi zavolali rychlou pomoc.

Fenku Dixi vycvičila Veronika Paldusová z Centra výcviku psů pro postižené Helppes. Speciální výcvik fenečky Dixi stál přibližně 250 000 Kč.

Alešovi i Dixi přejeme mnoho radostných dní bez zdravotních komplikací.

Více si poslechněte v audiopříspěvku Českého rozhlasu.

Reklama