Tradiční ševcovské řemeslo vymírá. Nemá ho kdo převzít

Jaroslav Podávka je ševcovským mistrem. Boty vyrábí boty již 60 let, od svých patnácti let. Bohužel je jedním z posledních vyučených ševců na Náchodsku. Řemeslo by rád předal dál, jenže nástupce se hledá těžko.

Mistr švec Jaroslav Podávka pracuje ve své malé dílně, která zvenku připomíná garáž. Má tu však vše potřebné. A zákazníci se za ním jezdí z širokého okolí. Přestože je panu Jaroslavovi pětasedmdesát let, v práci se nezastaví. Ačkoliv má oficiální otevírací dobu pouze tři dny v týdnu, v dílně pracuje pořád, a to i o víkendech.  „Lidé koukají, že je jako zavřeno, ale já tady jsem stejně od nevidím do nevidím. Protože to lidé potřebují, tak jim člověk musí vyhovět,“ říká švec Jaroslav Podávka.

Řemeslo i přes svůj úctyhodný věk nechce pověsit na hřebík, rád by ale našel nástupce. Nepřeje si, aby ševcovina v kraji zanikla. Zájemci nabízí zaučení i veškerou potřebnou pomoc. Poslechněte si reportáž Českého rozhlasu Hradec Králové.

Jeden z posledních vyučených ševců na Náchodsku hledá svého nástupce. Svoji dílnu má v Bezděkově nad Metují. Boty vyrábí a opravuje od svých patnácti, tedy už šedesát let, řemeslo je podle něj důležité zachovat. Proto potenciálního zájemce zaučí úplně zadarmo, důležitá je prý jen chuť.

Zveřejnil(a) Český rozhlas Hradec Králové dne Pondělí 10. září 2018

Reklama