Nejpraktičtější dárek pro rok 2014: „nelegální“ vysavač!

O tom, že Vánoce jsou již za dveřmi, není pochyb, ovšem slyšeli jste i zprávu o tom, že bude konec vysavačů v Čechách? Pokud se vám tyto dvě informace zdají jako neslučitelné, pak vězte, že spolu úzce souvisí.

 

 

Hned na začátek musím uvést na pravou míru, že konec vysavačů nebude jen v Čechách, ale v celé Evropské unii, a že se konec netýká všech vysavačů, ale pouze těch s příkonem nad 1 600 wattů.

Vysavače nad 1 600 wattů již brzy zmizí z obchodů

Chtělo by se až říci, že Evropská komise nemá co na práci, a tak vymýšlí a vymýšlí a vymýšlí. Tentokrát si vzala na paškál vysavače a nové nařízení dlouho nedalo čekat. Od 1. září 2014 je zakázáno vyrábět vysavače s vyšším příkonem, než je 1 600 wattů. A pozor! Od roku 2017 se příkon v našich domácnostech sníží na pouhých 900 wattů.

Pokud jste o této novince ještě neslyšeli, pak vám jistě dochází, že nejpraktičtějším dárkem pro letošní Vánoce bude vysavač s příkonem vyšším než 1 600 wattů. Mnozí, co pravidelně berou vysavač do rukou, totiž jistě vědí, že s nižším příkonem přichází více práce.

První patent na vysavač byl zapsán v dnešní EU

Letos ještě vysavače s vyšším příkonem jistě seženete, a to ať už v kamenných obchodech nebo na internetu. Brzy se však již stanou minulostí.

Přitom samotná historie vysavače se datuje na začátek 20. století. Už v roce 1901 přišel anglický konstruktér Huber Cecil Booth s prvním patentem na vysavač. Ovšem minimalizovat prašnost v našich obydlích se lidé snažili již od počátku 18. století. Tenkrát však mnohem primitivnějšími způsoby.

Možným řešením budou bezsáčkové vysavače

Ač se to celé zdá jako krok zpět, nenakoupíte-li si vysavač s vyšším příkonem, než je 1 600 wattů, na Vánoce do zásoby, budete se muset spokojit s příkonem nižším.

Druhou možností však jsou vysavače bezsáčkové, tzv. cyklonové. Díky nim nejen ušetříte za sáčky, ale také vás nebude věčně rozčilovat klesající sací výkon. Jelikož v nádobě vysavače, která chytá prach, dochází k cyklónovému efektu, nikdy tak nedojde k přeplněnosti, jako je tomu u sáčku ve vysavači. A jako bonus jsou bezsáčkové vysavače ideální pro alergiky.

Co u vás? Bude letos pod vaším vánočním stromečkem vysavač nebo nějaký jiný praktický domácí spotřebič?

 

 

Reklama