Nejčastější chyby při novoročním úklidu. Děláte je také?

Zdroj: Pixabay.com

Do nového roku chce každý vyrazit s čistým štítem. Někdo hodlá zatočit s cigaretami, jiný s nezdravým způsobem života a další se chce už konečně zbavit nepořádku, který ho obklopuje. Pokud víte, kde se nejčastěji chybuje, bude vaše snažení mít větší šanci na zdárné dokončení.

Reklama

Příchod nového roku znamená pro mnohé novou startovní čáru, kdy je vhodné začít vše řešit jinak, lépe. Pokud jste velký úklid odkládali až pro tuto chvíli, poradíme, jak se ho zhostit s co nejmenší námahou, ale s vysokou efektivitou.

Raději jednou, zato pořádně

V pondělí vyperu, v úterý utřu prach, ve středu vyluxuju, ve čtvrtek si proberu šatník. Najednou je pátek a nic se neudálo. Pokud máte podobnou zkušenost, věřte, že než se každý den zabývat jednou činností, je vhodnější si pevně stanovit určitý den, kdy toho zvládnete více na jeden zátah.

Tip: Stanovte si konkrétní den pro pravidelný úklid. Když si zvyknete na pravidelný režim, bude pro vás úklid snazší.

Soustřeďte se plně na jednu místnost a činnost

Také máte při úklidu otevřené dveře, abyste mohla pobíhat z místnosti do místnosti a věříte, že vám to ušetří čas? Omyl! Kromě zvířeného prachu vás to nutí odbíhat od jedné věci k druhé, namísto abyste se soustředili na to hlavní.

Tip: Zavřete za sebou při úklidu konkrétní místnosti dveře – nebudete nikoho rušit, nikdo nebude rušit vás a budete se moci plně soustředit na jeden aktuální úkol.

Sám sobě plánovačem

Opravdu se vyplatí si celý úklid v klidu promyslet. Nepouštějte se nejprve do toho, co vás nejvíce dráždí, ale postupujte systematicky. Mimo jiné si uklizené místnosti znovu nezařádíte.

Tip: Do luxování se pusťte teprve, až budete mít setřený prach z lustru a poliček. Postupujte tedy shora dolů.

Redukce lapačů prachu

Nejvíce prachu v domácnostech je na podlaze a v bytových textiliích, tedy záclonách, čalounění a kobercích. Při jeho úklidu bychom měli myslet na dvě věci – zbytečně ho nevířit a zamezit jeho opětovnému usazení. Stále platí čím méně zaprášených objektů, tím také méně práce s úklidem. Rozhodně si pomůžete, když se zbavíte všech zbytečností jako například umělých květin.

Návody jsou důležité

Oplachovat? Neoplachovat? Nechat působit? Řadu postupů jistě zvládnete intuitivně, přesto byste prostudování návodu neměla opomínat. I když je to otrava, zabere to jen několik minut. Vyhnete se tak poškození materiálu.

Tip: Vyberte si prostředky, které jsou multifunkční, budete jich potřebovat jen pár a nebudete muset přemýšlet nad tím, k čemu by asi mohly sloužit.

Nostalgie není při úklidu vítaná

Svěží vítr patří i do šatníku. Nemusíte se nutně zbavovat celého obsahu, přesto o oblečení a botách, které na sebe nevezmete více než rok, platí, že si ho nevezmete už nikdy. Stejně tak byste si konečně měli vytřídit fotografie, časopisy a další milé drobnosti. Pro mnohé se jedná o činnosti, které nemají konce. Pokud nemáte dostatek sebekázně, raději si třídění osobních věcí nechte na jindy.

Nemusíte všechno zvládnout sami, přizvěte si k úklidu i malé pomocníky, kterým můžete svěřit dílčí úkoly. Například utírání prachu není náročná činnost a kromě výchovného prvku ušetříte i trochu času, který následně můžete věnovat právě třeba dětem.

Lucie Paseková

Reklama