Náledí není jen postrachem řidičů. Pozor si musí dát i chodci

Zdroj: Pixabay.com

Stejně jako řidiči musí v zimním období přezouvat svoje automobily do zimních pneumatik, i chodci by měli dbát na správné „obutí“. Hladká podrážka na botě je v tomto srovnání prakticky totéž, co sjetá pneumatika bez vzorku. Vyvarujte se nečekaných pádů a nepříjemných úrazů.

Reklama

Prolomit led lépe jen obrazně

V posledních dnech celá republika sledovala, co všechno dokáží napáchat namrzající dešťové srážky. Nesjízdné silnice, chodníky pokryté ledovkou tak, že by místo běžné obuvi přišel vhod spíše pár bruslí. Větve stromů prohýbající se nebezpečně pod souvislou vrstvou ledu, elektrické sítě a trolejová vedení odpojená od proudu a statisíce lidí, kteří díky ochromené dopravě hledají nejrůznější způsoby, jak dostat sebe do práce a své děti do škol. Když se k tomu přidá ještě riziko pádu a jiných možných, více či méně závažných, karambolů, nemusí být pátek třináctého, aby si člověk řekl: „Dnes raději nikam nejdu!

S podvrtnutým kotníkem se nepotýkají pouze sportovci

Každý z nás asi zažil situaci, kdy jdete po ulici (která ani nemusí připomínat kluziště), nešikovně došlápnete, smekne se vám noha a vy se sesunete k zemi. Při troše štěstí to odnese odřené koleno a potlučené lokty. Bohužel jsou i momenty, kdy odřeniny, boule a modřiny nejsou to jediné. Velice často může dojít také k podvrtnutí kotníku, k potrhání vazivových vláken anebo rovnou ke zlomenině. V prvním případě – neoteče-li kotník tak, že vám začnout povolovat švy na botě – se celá záležitost dá řešit formou domácího ranhojiče, tedy aplikací chladivých gelů a masážních přípravků, bez nutného zásahu lékaře. S potrhanými vazy, natož se zlomeninou, je samozřejmě potřeba vyhledat odbornou pomoc.

Sázka na léty prověřenou jistotu

Když už se nešťastnou náhodou stanete dočasným majitelem vymknutého kotníku, sáhněte po tradičním přípravku tlumícím bolest nejen ve formě obkladů přiložených na postižené místo, ale také jako masážní roztok, který se vtírá přímo do kůže. Mezi takové patří např. ALPA francovka – lihový bylinný „likér“. Kromě uvolnění namožených svalů a kloubů jej můžete využít u dalších sezónních neduhů. Je totiž vhodná i pro inhalaci.

Zcela nejúčinnější je však prevence – proto je zapotřebí neztrácet koncentraci a neustále se tzv. dívat, pod nohy.

 

Reklama