Máte před sebou první let letadlem? Připravte se na něj!

Pokud jste nikdy neletěli letadlem a máte před sebou premiérový let, možná začínáte být neklidní. Jsou to obavy z neznámého, které způsobují známé šimrání v oblasti žaludku. Pojďme si proto krok po kroku probrat, co váš čeká a nemine.

V první řadě se ujistěte, zda máte v pořádku cestovní doklady a letenky. Zatímco po zemích v rámci Schengenského prostoru můžete cestovat pouze s platným občanským průkazem, vydáte-li se mimo něj, neobejdete se bez platného cestovního pasu a při cestě do zemí s vízovou povinností i platného víza. Vše mějte na jednom místě a po ruce.

Balení zavazadel

Dalším důležitým krokem, jemuž je třeba věnovat náležitou pozornost, je balení zavazadel. Ta dělíme na odbavená (zapsaná) a příruční neboli kabinová.

Příruční (kabinové) zavazadlo

Pojmem příruční (kabinové) zavazadlo rozumíme to, které je možné si s sebou vzít na palubu letadla. Ovšem pozor, povolené rozměry těchto zavazadel se u jednotlivých leteckých společnosti liší. Nejčastějším povoleným rozměrem je 55 x 40 x 20 cm a váha do sedmi kilogramů. V případě jejich překročení se může stát, že si toto zavazadlo nebudete moci vzít s sebou na palubu, a poputuje tak do zavazadlového prostoru. Nepřijdete o něj, ale nebudete ho mít spolu s jeho obsahem během letu při ruce.

Obsah kabinového zavazadla

Velkou pozornost věnujte i obsahu kabinového zavazadla, jenž nesmí obsahovat žádné ostré předměty včetně dámského pilníčku a nůžek na nehty. Omezena je také přeprava tekutin včetně gelů a krémů. Povoleny jsou jen produkty do maximálního objemu 100 ml, které se vejdou do toho určeného plastikového sáčku. Kontroloři bývají neúprosní a všechny nevyhovující produkty při bezpečnostních kontrolách končí v koších.

Váhové limity odbavených zavazadel

Limitována, a to především vahově, jsou samozřejmě i odbavená zavazadla. Tyto limity se opět společnost od společnosti liší. Zatímco například u společnosti Emirates nebo Cathay Pacific je váhový limit jednoho odbaveného zavazadla na osobu v ekonomické třídě 30 kilogramů, u společnosti Korean Air už je tento limit o 8 kilogramů nižší. Nejnižší limity obecně mívají prázdninové charterové lety. Společnost Travel service je má například nastaveny na 15 kilogramů na zavazadlo v ekonomické třídě. Váhové limity se nevyplácí překračovat, protože za každý kilogram navíc musíte společnosti zaplatit, a tyto poplatky nebývají zrovna nízké.

Obsah zapsaného zavazadla

Kontrolován je samozřejmě i obsah odbavených zavazadel. V nich je zakázaný převoz pyrotechniky všeho druhu, sprejů a jiných tlakových nádob (mimo lékařské a toaletní potřeby), paralyzující předměty, nádoby se stlačeným plynem a podobně. Opět se informujte u své letecké společnosti, co všechno dovoluje a naopak nedovoluje v zavazadlech přepravovat. Sankce v případě nedodržení zákazu bývají vysoké.

Cesta na letiště

Pokud máte zabaleno a všechny cestovní doklady v pořádku, nebrání vám nic v tom vydat se na letiště, a to ideálně s předstihem, jehož délka samozřejmě závisí na vzdálenosti, která vás od letiště dělí. Letecké společnosti obecně doporučují dostavit se k místu odbavení minimálně dvě hodiny před plánovaným odletem.

Jak probíhá odbavení

První místo, ke kterému byste měli dorazit, by měla být informační tabule. Podle čísla vašeho letu zjistíte, v jaké části letiště a pod jakým číslem se nachází místo vašeho odbavení. A k němu zamiřte. Při samotném odbavení, ke kterému budete potřebovat letenku a pas (v případě cestování do zemí Schengenského prostoru postačí OP), dojde především k odbavení vašich zavazadel. Ta budou zvážena a označena visačkami. Pokud vše bude v pořádku, tedy pokud budou splňovat především váhové a rozměrové limity, a nebudou obsahovat výše zmíněné zakázané látky, v ten okamžik se s nimi rozloučíte.

Pasová a bezpečnostní kontrola

Pokračovat budete k pasové a následné bezpečnostní kontrole, při níž vaše příruční zavazadlo projede na pásu tzv. detekční kontrolou, což není nic jiného, než speciální rentgenové zařízení, jež jej dokonale prosvítí a odhalí vše, co do něj nepatří. A s tím se budete muset rozloučit. Pečlivé kontrole budete vystaveni i vy, když budete procházet bezpečnostním scannerem. Před samotným průchodem budete vyzváni k odložení hodinek, pásků, klíčů a mobilních telefonů do speciálního koše. Pokud zařízení během vašeho průchodu zapípá, budete podrobeni ruční kontrole detektorem kovů. A to by, pokud vše absolvujete bez problémů, mělo být vše. Před samotným nástupem do letadla se už prokážete jen cestovními doklady. A můžete si začít užívat. Vaše dovolená totiž v ten okamžik začíná!

Reklama