Máte doma vířivku? Co všechno vyžaduje péče o vířivku?

Foto: Shutterstock/Lunopark

Správnou péčí prodloužíte životnost své vířivky a zajistíte její funkčnost. Jen v udržované vířivce bude zdravá a čistá voda. Přečtěte si, jak vyčistit vířivku opravdu důkladně, ale také snadno a rychle, a na co při čištění vířivky určitě nezapomenout.

Reklama

Čištění vířivky od A do Z

Pořídili jste si domů vířivku, ale teď si nejste jistí, jak a jak často ji vlastně udržovat? Stejně jako bazény vyžadují i vířivky pravidelnou a důkladnou údržbu. Jen tak vám vířivka vydrží dlouho funkční. Správná péče o vířivku může vést i ke snížení nákladů potřebných na její provoz. Také voda v dobře udržované vířivce potřebuje méně péče a vystačíte si s minimálním množstvím chemických přípravků.

Foto: Shutterstock/Pixinoo

Co vše čištění vířivky zahrnuje?

Při čištění vířivku věnujte péči všem jejím částem. Vyčistit byste vždy měli:

  • skořápku,
  • trysky,
  • potrubí,
  • kabinet,
  • termokryt.

Důkladné vyčištění skořápky, trysek i potrubí vám zajistí, že se do vody nebudou uvolňovat nečistoty. Zejména v potrubí se usazují bakterie, které se rychle množí a způsobují znečištění vody. Skořápku spolu s tryskami a potrubím se proto doporučuje čistit vždy před každým novým napuštěním vířivky. Kabinet s termokrytem nepotřebují tak častou péči a stačí je čistit pouze podle potřeby.

Foto: Shutterstock/Pixinoo

Jaké přípravky k čištění vířivky použít?

Dobře zvolené přípravky a pomůcky jsou způsob, jak vyčistit vířivku snadno a rychle. Nejdříve se ujistěte, že používáte přípravky, které jsou určené pro čištění vířivky a jejích částí. Čas vám ušetří přípravky pro komplexní péči o vířivku.

Dejte přednost bezchlorovým přípravkům, které jsou šetrné k pokožce i životnímu prostředí. A ujistěte se, že si prostředky poradí i s biofilmem. Ten tvoří bakterie a objevuje se zejména v potrubí, odkud není možné jej odstranit mechanicky.

Pro údržbu kabinetu a termokrytu budete potřebovat speciální sprej či krém, které se aplikují především na jaře a na podzim. Díky nim budou kabinet i termokryt dobře vypadat a vydrží déle funkční.

Pečlivě si všímejte dávkování a nenechte se zlákat pouze nízkou cenou produktu. Mnoho levných přípravků vám totiž vystačí pouze na jedno vyčištění vířivky, a někdy ani to ne. Kvalitních přípravků ale stačí použít pouze malé množství a vydrží vám tak o mnoho déle.

Foto: Shutterstock/Lunopark

Filtry vířivky potřebují důkladnější péči

Jsou to právě filtry, na kterých se zachytává nejvíce nečistot. Jejich pravidelné a důsledné čištění je proto nezbytné. Údržba filtrů se bude lišit podle jejich typu. Méně používaným typem je písková filtrace. Ta má často funkci zpětného chodu, který filtraci důkladně propláchne.

Kartušové filtry jsou u vířivek běžnější. Jejich údržbu vám usnadní speciální čistič kartušových filtrů. Čištění kartušových filtrů se bude lišit podle toho, jaké přípravky použijete. U některých se doporučuje umístit filtr do velké nádoby, napustit ji vodou, přidat vhodný prostředek a nechat působit alespoň přes noc.

A jak často filtry vířivky čistit? To záleží především na počtu lidí, kteří vířivku používají, a také na četnosti používání. Filtr vyčistěte vždy, když se vám zdá, že je zanesený. Čistit by se měl ale alespoň co dva týdny. V prvních 14 dnech od pořízení vířivky se dokonce doporučuje čistit filtr 2× týdně.

Reklama