Ledových čajů obsahují koktejl cukrů a zvýrazňovačů chutí

Pokud patříte k milovníkům čaje, pak jistě víte, že nápoje označované v obchodech jako ledové čaje, mají se skutečným čajem pramálo společného. Místo charakteristických látek pro čaj mnohdy spotřebitel koupí koktejl cukrů a zvýrazňovačů chutí. Podívejte se, co ledové čaje obsahují.

Čaj je charakteristický lahodnou chutí a především obsahem povzbuzujících a antioxidačních látek. Bohužel nápoje, které v obchodech lze koupit pod názvy „Ledový čaj“, „Ice Tea“ a dalších podobných označení, mají ke skutečnému čaji daleko.

Čajové nápoje bez čajového extraktu

Čaj, případně nápoj z čaje by měl obsahovat charakteristické látky, kterými jsou alkaloidy kofein, theobromin,  theofylin a mnohé další.  Při dříve provedeném rozboru složení ledových čajů bylo ale zjištěno, že nápoje s označením ledové čaje obsahují zanedbatelné množství těchto látek. A pokud je obsahují, tak pouze ve stopovém množství, které je přibližně stonásobně nižší, než v běžně uvařeném čaji. Legislativa zároveň nařizuje, aby ve složení produktu byl uveden podíl čajového extraktu. Mnoho čajových nápojů však tyto informace neuvádí.

Koktejl cukrů a zvýrazňovačů chutí

Většina z prodávaných nápojů nejenže neobsahuje látky charakteristické pro čaj, ale ani neobsahují nic prospěšného. Pokud jste podobný nápoj ochutnali, pak jistě znáte jejich přeslazenou chuť. Dominantní složkou ledových čajů jsou totiž cukry, případně umělá sladidla a zvýrazňovače chuti.  Průměrně je v litru ledového čajového nápoje 64 gramů cukru. Tedy více než dvanáct pětigramových kostek cukru. To jsou přibližně dvě a půl kostky cukru na jeden šálek nápoje.

Přejeme-li si konzumovat produkty, které nejsou pro naše tělo přítěží, nezbývá než pozorně číst etikety obalů a zkoumat množství uvedených složek. Pokud si přejete vychutnat ledový čaj bez přidaného cukru a uměle přidaných chuťových látek, připravte si ledový čaj doma, který bude mít lepší chuť i mnohem nižší cenu. Přečtěte si také, co obsahuje kupované listové těsto.

Reklama