Josef: Dcera žije podle sociálních sítí, dluží, kde se dá a exekuce se nebojí

Zdroj: pixabay.com

Dnešní doba je podle některých zvrácená. Lidé si fotí nesmysly, idealizují si život, sdílí každou kravinu na sociálních sítích a dluhy jim nejsou cizí. Výchova ale v tom nemusí hrát žádnou roli. Pan Josef svou dceru vedl k řádnému životu, nic ji nedal zadarmo a připomínal ji, že na všechno si musí vydělat, přesto dnes žije v iluzi a ve své bublině.

Reklama

Sám se divím, na jak neúrodnou půdu má slova padla. Máme s ženou jednu dceru, i přestože je Ilona jedináček, nikdy jsme ji nerozmazlovali. Bylo pro nás důležité, aby věděla, že vše má svou hodnotu a že si člověk musí na všechno, co chce vydělat. Dnes, když ale Ilonu vidím a slyším, mám pocit, že to snad ani nemůže být naše dcera.

Ilona žije podle sociálních sítí, sám tomu nerozumím, ale neustále nám říká, co viděla na Facebooku a co dala na Instagram. Nějaká celebrita prý byla na dovolené v Řecku, z fotek ji to velmi nadchlo, a tak na to samé místo musela vyrazit taky. Jiná její oblíbenkyně ji zas inspirovala oblečením, kabelkou a botami.

Když si našla přítele a otěhotněla, říkal jsem si, že se to její utrácení změní, nyní budou mít rodinu, a tak začnou šetřit. Omyl, neustále i s malým dítětem vysedávají po kavárnách a restauracích. O víkendu místo toho, aby si udělali doma snídani, raději vyrazí na brunch do města. Lítají na luxusní dovolené, kupují si značkové oblečení a drahou kosmetiku. Šetřit na vlastní bydlení je ani nenapadne a raději žijí v nájmu.

Nevím, jak dlouho jim tento pohádkový život vydrží, jsou zadlužení a přitom se tváří, jak kdyby byli ředitelé velké firmy. S ženou nás jejich finanční situace velmi trápí, ale nevíme, jak jim pomoci. Nějaké úspory máme, ale ty si šetříme na důchod a na občasné rozmazlování vnoučat, rozhodně ne na jejich dluhy.

Ilona mi sice tvrdí, že od nás nic nechtějí a že dnes je život na půjčku zcela normální realitou mnohých, ale já jsem stále proti tomu. S manželkou jsme se zadlužili jen jednou, a to kvůli bydlení, na vše se snažíme našetřit a žít řádným životem, nevím, proč ta naše dcera je zcela opačného názoru. Nejvíce mě pak dostane tím, když řekne: „Tati, musíš si života trochu užívat, neboj, vše máme pod kontrolou, exekuce nás rozhodně nečeká.“ Mám pocit, že si vůbec neuvědomuje význam slova exekuce a že jí nic neříká finanční gramotnost.

Reklama