Jaký zvolit způsob vytápění domu?

Také si často lámete hlavou, jaké zvolit úsporné vytápění vašeho domovu? Jak nejefektivněji ohřát vodu, ať už na mytí nádobí, oken, praní či naopak pro relaxační koupel? Možností, jak přijít k teplé užitkové vodě je několik, ovšem která je ta nejlepší?

 

Otázek týkající se teplé užitkové vody je jistě mnoho, proto jsme se rozhodli jim udělat přítrž, a alespoň některé z nich zodpovědět.

Co je teplá užitková voda?

Teplá užitková voda (TUV) je ohřátá voda, která je určená k užitku, nikoliv k pití. I když se nejedná o zdravotně nezávadnou vodu, mohou v ní vlivem ohřevu vznikat některé nežádoucí procesy. Voda tak může obsahovat „legionella pneumophila“, což je bakterie citlivá na teplo, která přežívá ve vodě o teplotě od 10 °C do 60 °C.

K čemu je vhodná teplá užitková voda?

Pro TUV je charakteristická výše zmiňovaná teplota, proto je teplá užitková voda vhodná především pro mytí nádobí, praní, koupání nebo k vytápění vašeho domu.

Jaké jsou způsoby ohřívání teplé užitkové vody?

Způsoby ohřívání TUV jsou tři. Jedním z nich je všem jistě dobře známý průtokový ohřívač, který může být jak plynový, tak i elektrický. Druhým způsobem je zásobníkový ohřívač, který udržuje danou teplotu vody. Nejedná se o nic jiného než o klasické bojlery. Pokud se nechcete přiklonit ani k jednomu způsobu, pak je tu také možnost v podobě kombinace obojího.

Poslední dobou velmi oblíbeným způsobem, jak ohřát teplou užitkovou vodu či vytopit dům, jsou však tepelná čerpadla. Tento ekologický způsob vytápění splňuje náš nejčastější problém, což je požadavek na nejlevnější cenu energie. Zdrojem tepla tepelného čerpadla totiž není nic jiného než slunce, voda, vzduch nebo země. Vhodnou volbou je jak v rodinných a bytových domech, tak ale i v komerčních a průmyslových objektech. Děsit se nemusíte ani složité instalace a posléze samotné údržby, například tepelná čerpadla v kombinaci vzduch/voda stačí připevnit na střechu nebo bok domu. Tento typ je vhodný především pro vytápění bazénů a menších domů. Zvolit ale můžete také tepelné čerpadlo v kombinace země/voda, kde jistě oceníte nízkou pořizovací cenu i provozní náklady a hlavně možnost vytápění a ohřevu užitkové vody.

Co je to nízkoteplotní tepelné čerpadlo?

Je jasné, že v dnešní době je potřeba šetřit téměř na všem. Pro efektivní vytápění domu je tedy ideální nízkoteplotní tepelné čerpadlo. Tato varianta má hned 4 výhody. První z nich je, že šetří provozní náklady a udržuje optimální pohodlí. Druhá výhoda je v podobě kompaktního řešení s užitkovou vodou, za třetí jistě oceníte, že nízkoteplotní tepelné čerpadlo dokonale vyhovuje požadavkům novostaveb a nízkoenergetických domů, a v neposlední řadě se vám dostane snadné intuitivní ovládání samotného systému. Kvalitním nízkoteplotním tepelným čerpadlem je například systém Daikin Altherma, který splňuje všechny 4 popsané výhody najednou.

 

 

Reklama