Jak zařídit ideální ložnici pro seniora?

Foto: AMI Nábytek

Ložnice by měla být místem komfortu a odpočinku. Senioři tráví v ložnici spoustu času, proto je důležité ujistit se, že vyhovuje jejich unikátním potřebám a obsahuje všechny nejpodstatnější prvky. Inspirujte se následujícími tipy a přizpůsobte pokoj prarodičů tak, aby se stala jejich oblíbenou a zároveň praktickou místností.

Reklama

Senioři využívají ložnici na spánek, ale také na přípravu do následujícího dne, večerní odpočinek, případně na krátký odpolední spánek. Jejich spánek zvykne být přerušován, proto se musí v ložnici dobře orientovat také v šeru nebo v noci. Pokud trpí nějakým onemocněním, může se čas trávený v ložnici ještě více prodloužit a někdy mohou být dlouhodobě na lůžku, přičemž budou v posteli také jíst. Na co si tedy dát pozor?

Kvalitní postel

Jak jsme zmínili, senioři tráví v posteli velmi mnoho času. Středobodem ložnice by proto měla být postel s kvalitní matrací a roštem. Postel by měla být dostatečně vysoká, aby se usnadnilo vstávání seniora, ideálně v rozpětí 50–70 centimetrů, podle výšky seniora. Hodí se také, aby bylo možné postel polohovat do různé výšky v oblasti hlavy a v oblasti nohou, což usnadňuje sedání na posteli i dýchání seniora.

Ložnice v přízemí

Pokud senior ve vaší rodině bydlí v domě, je pravděpodobné, že ložnici má na patře. Přemístěte ji na přízemí, protože zdolávání schodů není pouze vyčerpávající, ale zároveň je ohrožuje zvýšenou pravděpodobností nějakého pádu a úrazu. Pokud není možné, aby měly ložnici v přízemí, nainstalujte na schodiště židlový výtah, který je vyveze nahoru i sveze dolů.

Minimalizujte množství nábytku

Minimalistické pojetí pokoje seniora je klíčové, aby se v něm nehromadil nepořádek a nezvyšovalo se riziko zakopnutí a pádu. Méně dekorací znamená méně úklidu a snazší udržování čistoty místnosti. Ložnice seniora by měla obsahovat dřevěnou postel z masivu 140 x 200 cm, která poskytuje dostatek pohodlí na spánek i odpočinek během dne, noční stolek, komodu na oblečení a křeslo na čtení. Vyhněte se otevřeným poličkám, ze kterých je třeba často utírat prach.

Vhodný koberec

Podlaha může být pro seniory příliš kluzká, zejména při chůzi v ponožkách. Ideálním řešením je použití koberce s nízkým vlasem, který vytváří vyšší tření a není kluzký, ale zároveň je měkký, teplý a příjemný na dotek i naboso. Koberec je vhodné podlepit, zejména v rozích, aby na podlaze neklouzal.

Osvětlení

Adekvátní osvětlení ložnice je klíčové pro orientaci v pokoji během noci. Aby nemusel senior hledat vypínače, můžete zvolit lampu na noční stolek, která se zasvítí při dotyku nebo zatleskání. Vypínače světla umístěné u záhlaví postele jsou také vhodnou alternativou. Postel může být podsvícena tak, že se zasvítí pomocí pohybového senzoru, který reaguje na pohyby při vstávání z postele. Automatizace světla a jeho ovládání pomocí mobilního telefonu je další možností, jak usnadnit pohyb po místnosti.

Používejte inteligentní technologie

Všude, kde je to možné, používejte inteligentní technologie. Automatizované žaluzie nebo závěsy kontrolovatelné ovladačem přímo z postele jsou stejně pohodlné jako zařízení vydávající uklidňující zvuky. bílý šum, které usnadňují usínání. Kvůli bezpečnosti by měli mít starší lidé snadný přístup k telefonu ve své ložnici.

V ideálním případě by měl mít telefon velkou podsvícenou klávesnici a měl by být umístěn hned u postele. V zásuvce nočního stolku nebo na nočním stolku by měl být také dobře čitelný seznam telefonních kontaktů, které mohou potřebovat v případě nouze. Když bereme v úvahu, kolik moderních zařízení je dnes dostupných, může to znamenat, že ložnice bude zaklizená kabely, o které by se mohly klopýtnout. Proto vytvořte nabíjecí stanice a krabičky pro schování kabelů na místech, kde nemohou zakopávat, například v rozích místností nebo pod postelí.

Reklama