Jak vybrat počítač a hlavně podle čeho?

Foto foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Počítač je investicí, kterou (doufejme) budete používat několik dalších let. Ať už se jedná o jakkoliv vysokou částku, chcete za ni dostat to, pro co jste se rozhodli. Podle čeho počítač vybírat a na co se zaměřit, abyste byli dlouhodobě spokojeni?

Reklama

Notebook, nebo stolní počítač?

Základní otázka zní: Jak svůj počítač chcete využívat? Potřebujete snadno přenosný, abyste ho mohli jen zaklapnout a vyběhnout s ním na schůzku? Pak je pro vás notebook. Nebo jste náročným uživatelem, který potřebuje stříhat videa či renderovat grafiku? V tom případě oceníte spíš počítač stolní, který díky svému hardwaru (a možnosti upgradu) bývá výkonnější.

Windows, nebo iOS?

Dalším kritériem, podle kterého se výběr počítače řídí, je operační systém. Třeba iOS je víc zaměřen na kreativce – s jeho softwarovou sadou si pořádně užijete. 🙂 Apple má navíc bezkonkurenční konektivitu a kompatibilitu všech zařízení. Takže pokud máte iPhone či iPad, můžete mezi nosičemi bez problémů ukládat soubory apod. Windows zase svým uživatelům poskytuje větší přizpůsobivost nastavení, protože se snadno dostanete do každé složky (nejsou skryté tak jako u Applu). Což se ale může obrátit proti vám v případě, když si vymažete důležitý soubor. Kterému rozhraní a designu dáváte přednost?

Technické parametry

Důležitým ukazatelem při výběru jsou samozřejmě i parametry.

  • Procesor

Procesor je mozkem počítače. Čím výkonnější procesor máte, tím výkonnější aplikace si můžete dovolit spouštět. Samozřejmě, jestliže nepotřebujete dělat na počítači nic náročného, nemusíte mít nutně to nejlepší. K běžnému užívání vám stačí ten dvoujádrový s frekvencí okolo 3,3 GHz.

  • Operační paměť RAM

Paměť počítače má na starosti ukládat úplně všechno, co se na něm momentálně děje. Když má RAM (Random Access Memory) málo volného místa, tak zpomaluje. Takže pokud chcete, aby váš počítač svištěl jako blesk, vyberte si takový s velkou pamětí nebo mu ji dokupte.

  • Grafická karta

Grafická karta se stará o vizuální zobrazení. To ocení hlavně grafici, fotografové a hráči počítačových her. Ti nároční by se neměli spokojit s ničím menším, než je 6 GB. Kvalitní grafická karta ale nestačí, je potřeba i ucházející monitor. Hlavně si zkontrolujte jejich kompatibilitu.

  • Pevný disk

Pevný disk slouží k ukládání jakýchkoliv dat. Je na něm operační systém, aplikace a programy i soubory. Umisťovat lze i na cloudové úložiště, které je sice odolné vůči zubům času, zato je vystaveno většímu riziku z éteru.

Tak jak jste na tom? Zorientovali jste se v produktech, které se na trhu nachází a v těch, co by vašim potřebám mohly nejlépe sedět? Přejeme štěstí při výběru!

Reklama