Hypotéka ve stáří. Proč mají bonitní šedesátníci problém získat hypoteční úvěr?

Foto: Pixabay

Hypotéky se v současné době stávají podpultovým zbožím, důvodem je nejen nárůst úrokových sazeb, ale i enormní zdražování nemovitostí. Na úvěr tak dosáhne jen skutečně bonitní klient. Jenže někdy ani vysoké příjmy nestačí. Proč se s hypotékou může většina lidí před důchodem rozloučit?

Reklama

Sjednání hypotéky podléhá určitým pravidlům. Banky mají nastavené podmínky, přes které nejede vlak. Jednou z nich je i maximální věk dlužníka. Obecně platí, že hypotéku by měli lidé splácet v produktivním věku, zjednodušeně řečeno: „Do penze je zapotřebí se úvěru zbavit.“

Většina finančních institucí tak má nastavenou horní věkovou hranici na 70 let. Co to znamená? Půjdete-li si pro hypotéku v 60, rozhodně nepočítejte s třicetiletou dobou splatnosti, úvěr budete muset splatit do deseti let.

Jak hypotéku ovlivní krátká doba splatnosti?

Kratší splácení klade velký důraz na vyšší výši příjmů. Nebude tak stačit splnit současné podmínky pro získání hypotéky, které se týkají především zadluženosti a vlastních zdrojů klienta. Banka se nespokojí s minimální našetřenou částkou na nemovitost a ani s maximálním limitem zadlužení a s maximálním limitem výše měsíčních splátek. Pakliže vám do sedmdesátky už mnoho let nezbývá, budete muset prokázat mnohem větší bonitu než třicetiletý klient. V opačném případě vás banka zaškatulkuje mezi neúvěruschopné. Splnění současně nastavených limitů proto není zárukou udělení hypotéky.

Je hypotéka před důchodem vůbec reálná?

To, že vás banka považuje za starého klienta, ještě neznamená, že je hypotéka pro vás zcela zapovězena. Samozřejmě ji lze získat, pakliže si dobu splatnosti zkrátíte a i přes vyšší splátky se prokážete jako finančně solventní. Dalším řešením je pak do hypotéky přizvat mladšího spolužadatele, popřípadě ručitele. Nasnadě je také možnost reverzní hypotéky, ta má ale jasně stanovená pravidla, která nemusí být vždy pro klienta výhodná.

Zdroj: Česká národní banka, Banky.cz

Reklama