Hlídání vnoučat o prázdninách: Jak děti zabavit a nenudit?

Foto: Pixabay.com

Chvíle strávené na prázdninách u babičky zůstávají v dětských vzpomínkách navždy. Čas nevšedních zážitků, vyprávění historek i poznání všedního života prarodičů. Jedinečné momenty, které vnoučata okouzlí. Čeká vás prázdninové hlídání dětí? Poradíme, jak vnoučata nejlépe zabavit.

Reklama

Prázdniny strávené u babičky a dědečka mají být především o tradicích a poznání jiného stylu života, který není pro děti typický. Rozdílné plynutí času, jiné návyky a také oproštění od moderních technologií. Momenty, které se dětem nemusí na první dobrou líbit, ale s odstupem času na ně budou vždy s nostalgií vzpomínat.

Jak vnoučata o prázdninách zabavit?

Nejhorší věcí pro děti je nuda. Proto je nejlepší děti zabavit aktivitami, prací i hrou. Ideální je na každý den připravit zevrubný plán činností, které se budou odehrávat. Přitom se nebojte zohlednit i vaše povinnosti a úkoly. Ať už se jedná o procházku do obchodu, krmení králíků, přesazování květin, zavařování ovoce či zalévání zahrádky, nebojte se vnoučata do aktivit zapojit. Práce sice nebude odvedena přesně podle vašich představ a bez nepořádku, za to se nabízí ideální příležitost, jak děti naučit něco nového a předat jim pár cenných zkušeností.

A pokud na některou část dne program nemáte. Nezoufejte a dopřejte jim volnost. Většina dětí má totiž skvělý dar, že se dovedou zabavit samy. Vzdálený dohled, aby nevyvedly nějaký malér, je ovšem na místě.

Vezměte děti do přírody

Děti milují výlety. Prázdninový pobyt jim proto zpestřete výletem do zoologické zahrady nebo na blízký hrad. A pokud vše máte daleko, připravte pro ně dobrodružnou výpravu. Vezměte děti na houby, pošlete je s dědečkem na ryby nebo se vydejte na nenáročný turistický pochod po blízkém okolí.

Při společných cestách a zážitcích se nebojte dětem vyprávět vzpomínky z vašeho mládí. Nezdráhejte se také srovnání dnešního a dřívějšího života. Tyto vzpomínky sice v dětech vyvolávají mnohdy úsměvné pohledy spojené se slovy: „Babi, vždyť to je jak v pravěku.“ Pro děti je ale dobré, když poznávají, jak se v minulosti žilo.

Zároveň se zajímejte o jejich zájmy a aktivity. Zajímejte se, co děti na internetu hledají, co je baví, a k čemu slouží konkrétní mobilní aplikace. Vnoučata zájem o technologie ocení a určitě rády vysvětlí jejich funkce a využití. Přejeme, ať se hlídání vnoučat vydaří a splní očekávání vás i dětí.

Reklama