Fénix a maminky aneb mateřská dovolená není vězení

Nedávno rozhovor se zasloužilou moderátorkou a skvělou babičkou Mirkou, dnes rozhovor s benjamínkem rádia a úžasnou maminkou Alenou Bezchlebovou. Chvíli jsem si připadal jako v pasti, ale pak pochopíte, jak úžasná může být společnost žen. Co víc, tohle jsou ženy – moderátorky, a to už je něco. Pokud někdy trpíte pocitem, že vůbec nic nestíháte, což je například u mě jev, bez něhož si neumím představit běžný den, pak čtěte následující řádky jen na vlastní nebezpečí.

Ahoj, Álo. (Pozdravím a přemýšlím, jak začít při pohledu do krásných a upřímných očí). Moje první otázka se týká tvého jména. Líbí se ti?

Ahoj, Honzo. Líbí se mi tolik, že jsem ho dala i své dceři.

Další otázka je na snadě. Sama jsi prozradila, že jsi maminka. Kolikánásobná?

Dvojnásobná. Mám dvě skvělé děti – staršího Vojtu a malou Alenku.

A kde teď dítka jsou?

Vojtík je ve školce a Alenka v jeslích.

Jaký máš názor na ženy, které říkají, že by nikdy dítě nedaly do školky ani do jeslí?

Je to jejich názor a mají na něj pochopitelně nárok. Ovšem žijeme ve 21. století, péče o děti v takových zařízeních je bezvadná a jako žena cítím potřebu si odpočinout, abych po skončení mateřské nebyla bez chuti něco dělat a bez energie. Čas na sebe sama je skutečně potřeba. Děti jsou pro mě tím nejdůležitějším, ale spokojené budou, pokud bude spokojené i jejich okolí, zejména oba rodiče.

A cítíš se na Fénix rádiu spokojená?

Bezpochyby.

Jak se stane, že matka od dvou dětí se zhlédne v moderování na internetovém rádiu?

Jak jsem už řekla, potřebujete mít nějakého koníčka, alespoň na chvíli se zbavit stereotypu doma, mít kontakt s lidmi a prostor sami pro sebe. A tak se rozhlížíte kolem.

A jen tak Tě napadlo napsat na Fénix rádio, jestli nepotřebují moderátorku?

Ne, ne, to vůbec.

Jak to tedy bylo?

Brouzdala jsem po internetu a zahlédla inzerát pro maminky na mateřské dovolené, mimochodem už z toho je cítit deformace. V inzerátu stálo, že Fénix rádio nabízí maminkám práci sice neplacenou, ale za to zajímavou. Která navíc rozvíjí. Poslechla jsem si několik vysílání a na inzerát odepsala. Po několika dnech jsem už seděla mikrofonu.

Vzpomínáš si na první vysílání? Byla to hračka?

Byla jsem hrozně nervózní, ale naštěstí jsem na to nebyla sama. Byl vedle mě Luboš, tak jsem si říkala, že to kdyžtak zachrání. A měla jsem s sebou syna. Tomu se tady líbilo.

Bylo to pro Tebe důležité, že se v rádiu zalíbilo i jemu?

Určitě. Navíc jsem se mu líbila i já za mikrofonem.

Chtěl by s tebou jezdit dál na vysílání?

Chtěl, ale jak jsem už říkala, teď je ve školce. Neříkám, že ho s sebou tu a tam nevezmu, ale chci si bránit tu trošku vlastního času, kterou mám. Není to sobecké, je to zdravé, pro mě i pro něj. A když hlídá manžel, tak i pro manžela.

Když už je řeč o manželovi, jak se na tvoje vysílání dívá on?

Manžel je velký kritik mých vysílání, ale vždy slyší jen kousek. Naštěstí.

Pociťuje nějakou změnu? Například v tom, že už nemáš tolik času ho rozmazlovat? A dělala jsi to někdy?

Hýčkala jsem manžela dříve, teď už ne. Zjistila jsem totiž, že jsem si ho moc rozmazlila. Například v současnosti manžel hlídá děti odpoledne, když jsem v práci. Ale nadšený z toho není. Spíš mu nic jiného nezbývá.

V práci?! Takže ty ještě kromě rádia chodíš do práce?

Ano, chodím do práce na poloviční úvazek.

A povoláním jsi?

Zdravotní sestra v LDN.

Tedy upřímně klobouk dolů. Jak často vysíláš v rádiu? A zbývá ti ještě mezi rodinou, prací a rádiem čas na jiné koníčky?

Mým koníčkem se stalo Fénix rádio. A práce je také mým koníčkem. Potom čtu knihy, ale to musím být sama doma, abych měla klid. Dále peču dorty, vařím, žehlím, chodím s dětmi ven. Mám ráda podzim a zimu, když se dá pouštět draka a sáňkovat.  A strašně ráda cestuji.  Ale mě vlastně baví vše, co dělám, protože to dělám s láskou.

Co ti přineslo Fénix rádio nového do života?

Toho je tolik. Tak co se týče rodiny, syn mě rád poslouchá, pokud může, a taky rád poslouchá Fénixův pořad pohádek a písniček pro děti. Překvapilo mě, jak je teď někdy televize úplně zbytečná. Jen to utírání prachu z ní je pořád stejně časté. A co se týče mě, jsem ráda, že se rozvíjím, dozvídám se něco nového a učím se pracovat sama se sebou. Taky mi pomáhá zbavovat se trémy, kterou mám celý život. A neuvěřitelně mě nabíjí pozitivní energií. A protože sem jezdím autem, tak se i rozjezdím. Prostě mě rozvíjí po všech stránkách.

Myslíš teda, že moderování na Fénix rádiu je relax, který si může dopřát každý, kdo má zájem?

Určitě. Kdyby mi někdo před rokem, co před rokem, před prázdninami řekl, že budu moderátorkou, asi bych ho ani nevnímala, přišlo by mi to jako ztráta času. Ale když se teď ohlédnu, co všechno jsem si za tu krátkou chvilku vyzkoušela, musím uznat, že není třeba litovat času, který rádiu věnuju, protože to je smysluplně využitý čas. Rozhodně bych nechtěla jen vysedávat u televize, znát všechny seriály a jejich postavy a zpaměti už předem odříkávat reklamní slogany. Nechci je odříkávat ani proto, že trávím život mezi plotnou, koupelnou a dětským hřištěm. V rádiu mám příležitost vytvořit třeba i vlastní reklamní slogan nebo se naučit, jak pracovat s hlasem, aby zněl sebejistěji. To mi dá mnohem víc. Je to tvůrčí činnost a přitom relax. A může to tak být u všech, kteří mají zájem. Samozřejmě ráda bych, kdyby se přidala i další maminka na mateřské, protože mateřská dovolená není vězení.

Změnila bys něco na svém současném životě?

Nyní jsem spokojená. A myslím, že je to na mě i vidět. Určitě to cítí i moji blízcí. Neměnila bych asi nic. Jediné, co bych potřebovala vyměnit je asi auto. Za nějaké bezpečnější a spolehlivější.

Umíš si představit živit se jako profesionální moderátorka?

Bavilo by mě to. Ale asi bych se zatím neuživila, protože si ještě připadám málo komunikativní.

Jak dlouho myslíš, že budeš vysílat na Fénix rádiu?

Dokud to bude možné. A dokud si mě tady necháte. Je tu super team.

Mockrát díky za rozhovor, doufám, že nebyl poslední.

I já děkuji a doufám, že na mě vyjde řada až za dlouho, protože se přihlásí hodně nových moderátorek a moderátorů.

Honza Hejduk 2012

Nalaďte si Fénixe : http://fenixradio.net/online-vysilani.php

Staňte se naším moderátorem, napište nám o sobě : Info@fenixradio.net

Reklama