Džíny – alespoň jedny musí v šatníku mít každý muž. A to bez ohledu na věkovou kategorii.

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Džíny, které poprvé spatřily světlo světa už kolem roku 1800, mají pravděpodobně nejbohatší historii ze všech dnes běžně oblékaných typů kalhot.

Reklama

Džíny jako takové nejvíce definuje modrá látka, ze které jsou vyráběny. Tu chtěl původně textilní podnikatel Levi Strauss v době kalifornské zlaté horečky použít na plachty koňských povozů, a tak jí z francouzského města Nimes objednal celé hromady. Plachty z denimu byly ale propadákem, a aby se Strauss materiálu zbavil, začal z něj šít pracovní kalhoty se zpevněnými kapsami s názvem blue jeans (modré montérky). Na základě stížnosti pracovníků ohledně kalhot, které se při těžké práci neustále trhaly, Strauss společně s obchodním partnerem Jacobem Davisem patentovali džíny v jejich finální podobě, tedy s měděnými nýty, kapsami a tehdy ještě s měděnými knoflíky. První model se zipem totiž přišel na trh v 50. letech, tedy o dvě dekády potom, co byly vyrobeny první džíny pro ženy.

V padesátých letech minulého století džíny proslavil jako symbol rebélie James Dean ve snímku Rebel bez příčiny a o desetiletí později také Marylin Monroe ve filmu Mustangové. V tomto období si džíny vysloužily jejich nechvalnou pověst a na některých místech v Americe byly dokonce zakázány. U nás se ze stejného důvodu džiny daly sehnat až v 70. letech v Tuzexu, a to pod názvem texasky. V dnešní době už pro ně do Tuzexu nemusíme, a každý Čech má doma v průměru patery rifle. Jejich nabídka je ale dnes tak široká, že z výběru vám může jít často hlava kolem.

Vybírat ty správné budete pravděpodobně podle několika faktorů – barva, střih, délka a materiál. Co se týče barvy, tady platí čím tmavší, tím formálnější. Plánujete-li rifle nosit i do práce, držte se co nejtmavší modré nebo dokonce černé barvy. Naopak světlejší odstíny užijete ve kterémkoliv jiném, méně formálním prostředí. Tmavé sako se bude hodit k oběma variantám a i světlejšímu modelu společně s jednoduchým bílým trikem tak můžete dodat eleganci. Na e-shopu Bolf.cz máte na výběr ze všech barevných variant.

Pánské džíny, zdroj: Bolf.cz

Co se týče střihu, zde v posledním desetiletí vidíme největší boom. Straight, bootcut, slim, skinny, nebo loose? Každý střih bude na vaší postavě vypadat jinak (rozumějte dobře nebo špatně). Máte-li souměrná lýtka se stehny, v tomto jediném případě volte rifle typu straight. Pokud máte ale výraznější stehna, pak pro vás šikovní návrháři vymysleli střih bootcut, kde se na rozdíl od střihu straight šířka nohavice směrem k botě lehce rozšiřuje, a vaše nohy tak budou v riflích vypadat symetričtěji. Stejně tak bootcut volte, pokud například plánujete k riflím nosit gumáky nebo kovbojské mohutné boty. Ale to je spíše nepravděpodobné. Méně často vídanou alternativou ke střihu straight je střih loose. V podstatě jsou tyto dva typy riflí shodné, tedy se souměrnými, avšak u džínů s visačkou loose širšími nohavicemi.

Rifle byste na sobě obecně měli mít spíše obtažené, ale ne tak, abyste si při jejich oblékání museli lehnout! Doba plandavých hip-hop riflí je dávno pryč, a proto není důvod kupovat kus o číslo větší. Pokud nemáte zrovna vypracované nohy, bude pro vás vhodný střih slim nebo skinny. U střihu skinny dejte pozor, protože příliš hubené nohy dokáže obtáhnout tak, že se lidé ve vašem okolí mohou začít bát o to, jestli vás vůbec udrží!

S délkou také opatrně. Samozřejmě by vám rifle neměly být moc krátké ani v obuvi s tou nejvyšší podrážkou, avšak příliš dlouhé rifle po chvíli nošení zase u spodního lemu rozedřete a budete muset kupovat nové. Ohrnuté konce riflí už v módě také dávno nejsou.

V riflích byste se měli cítit v rámci jejich omezených možností co nejpohodlněji. Proto nevolte nic příliš úzkého na to, abyste v tom nebyli schopni udělat deset dřepů. A pokud se v klasické riflovině cítíte až moc stísnění, vždycky je tady alternativa ve formě pohodlných džínových joggers. Tady ale možnost nošení na rande nebo na večeři samozřejmě odpadá.

Reklama