Devadesátiletý senior byl oceněn za nález pohádkového pokladu

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Při práci na zahradě se jen málokomu poštěstí, aby našel zlatý poklad. Přesně to se stalo panu Miroslavu Jurníčkovi z malé obce Čeliv na Benešovsku. Ve svých devadesáti letech, během loňské sklizně cibule, narazil na své zahrádce na poklad, který se ihned stal největším dobovým nálezem na Podblanicku.

Reklama

Začátkem loňského srpna chtěl pan Jurníček sklidit cibuli. Pustil do práce, ale při následném kypření zeminy narazil na něco neobvyklého. Zpod zeminy se na povrch vynořily keramické střepy. Pan Jurníček narazil na vrchní okraj keramické nádoby, ve které byl ukrytý pohádkový poklad. Po prohledání zeminy našel Miroslav Jurníček pět mincí.

Jelikož většina nádoby byla ještě pod zemí, rozhodl se duchapřítomně zavolat odborníky z Muzea Podblanicka. Historikové nález ze země vyjmuli a detailně zdokumentovali. Celkem poklad čítal 583 zlatých a stříbrných mincí.

Jedná se o poklad z poloviny 15. století. Z doby neklidu, krize a tomu odpovídá i to jeho složení. To znamená je tvořen jednak pražskými groši a takzvanou drobnou mincí, což jsou především feniky,“ vysvětlil pro Český rozhlas Region ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder. „Svým rozsahem je to největší nález na Podblanicku z této doby“, dodává Radovan Cáder. V polovině 15. století, ze kterého poklad pochází, by si majitel pokladu mohl pořídit jedenáct prasat, šest krav, dva koně a dva meče.

Podle nálezce, devadesátiletého Miroslava Jurníčka, poklad na políčku za domem mohl ukrýt nějaký lapka. Pan Jurníček zároveň říká, že mu půda poděkovala za péči, kterou jí ustavičně věnuje. Nálezné, které Miroslav Jurníček převzal začátkem března, a jehož výše není známa, seniorovi údajně vynahradí loňskou špatnou úrodu.

Reklama