Dejte si pozor – jaké aktuální online podvody lidé hlásí

Foto: Pixabay

Podvodníci stále zdokonalují svoje metody a v poslední době jim bohužel naletělo velké množství lidí. Jejich pokusy už nepoznáte tak snadno jako dříve, pryč jsou pravopisné chyby i špatná čeština. Na co si tedy musíte dát pozor, abyste i vy nepřišli o peníze či osobní údaje?

Reklama

O co podvodníkům jde?

Online svět otevřel podvodníkům úplně nový prostor, ve kterém mohou velmi dobře působit. Jejich metody se mohou lišit, ale cíl zůstává stejný. Vaše peníze nebo osobní údaje. Podvodníci se mohou snažit:

  • Získat přístup do vaší banky a vysát váš běžný či spořicí účet.
  • Vylákat z vás číslo a PIN vaší karty, aby s ní mohli nakupovat a okrást vás tak o peníze.
  • Shromáždit vaše kontaktní údaje, aby je následně prodali provozovatelům call center a dalším podvodníkům, kteří budou mít některý z předchozích dvou cílů.

Všechny tyto metody můžeme označit jedním slovem – phishing. Ten je nebezpečný zejména kvůli tomu, že využívá nepozornosti lidí a strachu ze ztráty.

Jak dnes vypadají podvodné SMS?

Podvodníci neustále upravují metody, které zkoušejí. V podvodné SMS vám tak může přijít velmi přesvědčivý scénář, díky kterému ještě rádi kliknete na přiložený odkaz. Ten vás zavede na falešnou stránku, na které po vás podvodníci budou chtít vaše osobní údaje. Na jaké SMS si tedy dát pozor?

  • Údajné zprávy z banky o tom, že byl váš účet napaden a je třeba se přihlásit na speciálním odkazu, abyste ho znovu zabezpečili. Přiložený odkaz je samozřejmě falešný a pomocí vašich údajů se podvodníci přihlásí na váš skutečný účet.
  • SMS od finančního úřadu či Ministerstva práce a sociálních věcí, ve kterých vás informují o tom, že máte nárok na vrácení daní či příspěvek na bydlení. Při vyplnění falešné žádosti opět přijdete o vaše osobní údaje.
  • Pošta či jiná kurýrní služba vám může dávat na vědomí, že byl váš balíček zadržen na celnici a je třeba vyplnit formulář, abyste ho mohli získat. 

Jak se můžete bránit?

Metod podvodníků je mnohem více. Falešný odkaz vám nemusí přijít do SMS, úplně stejně ho mohou doručit skrz e-mail či třeba na některé sociální síti. Obrana proti těmto podvodům je ale stále stejná:

  1. Vždy si u e-mailu či SMS zkontrolujete odesílatele. Za zavináčem může být text podobný e-mailu od vaší banky, ale nebude stejný. Případě mohou podvodníci maskovat skutečnou adresu. U některých čísel najdete na internetu varování, že jsou využívána podvodníky k rozesílání SMS.
  2. Pokud na nějaký odkaz kliknete, vždy si zkontrolujte text v adresním řádku. Je opravdu takový, jaký by měl být? Podvodníci budou využívat stránky, které mají adresu velmi podobnou originálu, ale vždy se budou například v jednom písmenu lišit.
  3. Nejste si jistí, jestli je zpráva opravdu od banky nebo státní instituce? Raději se přímo telefonicky zeptejte. Případný podvod tak snadno odhalíte.
  4. Splácíte nebankovní půjčku nebo hypotéku? Komunikujte vždy výhradně se zástupcem banky nebo nebankovní společnosti a na podezřelé emaily či sms s návrhem mimořádných splátek nereagujte.
Reklama