Co vyřešit, když se přestěhujete do nového působiště

Foto: Pixabay

Po přestěhování je nutné myslet na celou řadu věcí. Poté, co vyřídíte úřady, zamyslete se nad tím, jak ušetřit náklady a také, jak si zajistit větší bezpečnost.

Reklama

Každý, kdo se někdy stěhoval, tak ví, že předáním klíčů zdaleka vše ještě nekončí. Pokud už jste konečně ve svém novém domově, jistě máte na zvonku a poštovní schránce své jméno a také jsou už vyřízené záležitosti související se změnou trvalého bydliště a hlášením těchto změn všem důležitým institucím.

  • K těm patří pochopitelně především zdravotní pojišťovna, Okresní správa sociálního zabezpečení a jestliže jste OSVČ, pak také Živnostenský a Finanční úřad.
  • Na některé úřady budete muset osobně, ale většinou se vše dá zvládnout online.

Internet je velký pomocník v mnoha životních situacích. Platí to také o stěhování.

I malé opomenutí může znamenat velký problém

Stěhování je složitý proces, který doprovází zmatek a chaos. Ten může postihnout i člověk, který jinak funguje prakticky a většinou si do svého života zmatky nepouští. Docela dobře se tedy každému z nás může stát, že na něco zapomene a vytvoří si tak do budoucna problém. Raději se dvakrát přesvědčte, jestli jste nějakou důležitou instituci nevynechali. To je totiž po stěhování zásadní, a právě v této oblasti lidé zapomínají nejvíce.

  • Splácíte hypotéku?
  • O změně vašeho bydliště musí pochopitelně vědět také banka, u které je vaše hypotéka nebo jiná půjčka sjednána.

Kde najít nové lékaře?

Ve chvíli, kdy máte tedy úřední věci za sebou, můžete přistoupit k dalšímu kroku. A tím je hledání vašich budoucích ošetřujících lékařů. V současné době je to velice těžké. Obvodní neboli praktický lékař by neměl být až takový problém. Nastupujete-li do klasického zaměstnání, pak se vaším praktickým lékařem může stát závodní lékař. Jestliže jste podnikatel, pak vás čeká náročnější hledání. Nejvíce problémů je tradičně s nalezením stomatologa.

  • Opět vám může významně pomoci internet.
  • Na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky najdete celou řadu informací, jak na to.

Neschůdnější cestou je asi nejprve si zjistit, u jaké zdravotní pojišťovny jste registrován a poté tuto pojišťovnu kontaktovat. Pro někoho je pohodlnější navštívit webové stránky a někdo preferuje telefonický kontakt. Je to na rozhodnutí každého jednotlivce. Pokud budete telefonovat, pak si připravte svoje identifikační údaje. Pracovníkovi pojišťovny sdělíte rodné číslo, místo narození, svoje aktuální bydliště. A pochopitelně mu oznámíte, o jakého lékaře se jedná. Jestli o praktického nebo odborného. Na webových stránkách vše probíhá formou samoobsluhy. Některé pojišťovny mají registr vybraných lokalit a pak už stačí najít si konkrétního lékaře a opsat si kontakt. Někdy u uvedených lékařů zveřejňují pojišťovny také názory a recenze.

  • Samotná změna bude probíhat rychle a nebudete s ní mít žádné větší starosti.
  • Přihlásíte se k novému lékaři a on si vyžádá vaši dokumentaci u toho bývalého sám.

Nového lékaře vybírejte obezřetně. Je dobré vyhledat si názory a zkušenosti skutečných pacientů.

Rada – jestliže nehledáte budoucího lékaře na stránkách vaší pojišťovny, pak si zjistěte, se kterou pojišťovnou má uzavřené smlouvy. Aby vás později nepřekvapily vysoké poplatky i za běžné úkony.

Na zapojení elektroniky odborníka. To ostatní zvládne hodinový manžel

Už máme tedy vše zařízeno, lékaři jsou připraveni nám kdykoliv přispěchat na pomoc a konečně se můžeme věnovat příjemnějším věcem. Ideální je, pokud jste měli možnost si předem připravit, nechat si zapojit elektrické spotřebiče, rozestavět nábytek a teď už budete jen vybalovat a ukládat věci do skříní a zásuvek. V opačném případě vás čeká ještě docela dost práce.

  • Pořídili jste si nové spotřebiče?
  • Pak budete muset najít někoho, kdo vám je zapojí.
  • Rozhodně se do toho nepouštějte svépomocí.
  • Pokud tedy nejste z oboru.

Mohlo by to dopadnout tak, že si buď další den půjdete koupit nové spotřebiče anebo chybu při zapojování poznáte později. A v tu chvíli si možná vzpomenete na staré české rčení o tom, jestli je lepší se stěhovat nebo vyhořet. Když už jsme u těchto tak trochu fatálních událostí, pak se musíme zamyslet také nad vhodným pojištěním. Rozhodně ho neodkládejte. Mnoho lidí řeší pouze pojištění nemovitosti a vnitřní zařízení vynechají.

  • Přitom pojištění se může vztahovat v podstatě na cokoliv.
  • Od rozbité pračky až po rozmrzlý mrazák, který napáchá na podlahové krytině nenapravitelné škody.

Také montáž nábytku by měla být svěřena do odborných rukou. V tomto případě můžete využít služeb takzvaných hodinových manželů. Dají se mezi nimi najít kvalitní a cenově přijatelní řemeslníci, kteří si poradí skutečně se vším.

Po nějaké době začnete vnímat nedostatky vašeho nového bytu

Po přestěhování může nastat jeden problém, se kterým v žádném případě nehnete. Při první prohlídce svého budoucího domova se mohlo zdát vše dokonalé a úžasné. Člověk je natěšený a celou řadu nedostatků v této euforii přehlédne nebo jim prostě neklade větší význam. Po několika dnech začnou vystupovat na povrch a dráždit svou přítomností.

  • Najednou vidíte, že ta kuchyně je nějaká stísněná a ve sprchovém koutu se na jednom místě tvoří černé skvrny.

Jak je možné, že to začínáte brát na vědomí až teď? Je to docela logické. Přesto, že se vám při prohlídce byt či dům opravdu velice líbil, zatím k němu nemáte žádný citový vztah. Váš starý domov také jistě nebyl dokonalý, ale je to o tom, že to byl domov. Je tedy zapotřebí přeměnit ve skutečný domov i své nové působiště. Udělejte si jeden den čas jen pro sebe a zapomeňte na starosti všedního dne.

  • Přestěhováno už máte, úřady už také řešit nemusíte, tak teď je na čase udělat něco pro svůj nový byt.
  • Kupte si do něj něco, co ho zútulní.
  • Může to být lampička na noční stolek nebo obraz, který vám bude připomínat hezké chvíle z vaší minulosti.

Při vytváření domova hrají detaily zásadní roli. Domov je místo, kde je třeba cítit se spokojeně a bezpečně. S pocitem bezpečí souvisí ještě jedna věc. Přesto, že jsou předchozí majitelé milí a slušní lidé, uvažujte o výměně zámků.

  • Nikdy nevíte, kdo měl v předchozím období k dispozici další klíče.
  • A nepříjemné překvapení v podobě „vybíleného bytu“ by asi nebyl dobrý start do nové etapy vašeho života.

Jak ušetřit v novém bytě?

Stálé zdražování vede k tomu, že jsou náklady na bydlení snad den ode dne vyšší. Zkuste se zamyslet nad tím, jestli by se nedalo alespoň nějakým způsobem ušetřit. I malé ušetřené částky se mohou v celoročním vyúčtování příjemně projevit. A někdy není nutné se jakkoliv omezovat, protože některá úsporná opatření jako omezení vůbec nebudete vnímat.

  • První, na co se můžete zaměřit, jsou moderní úsporné žárovky.
  • V některých místnostech není přeci zapotřebí svítit jak na operačním sále.

Dalším tipem může být pračka s úsporným programem. Méně zašpiněné prádlo se dá díky tomuto programu prát nejen kratší dobu, ale také za využití menšího množství vody. Tento efekt poznají především vícečlenné rodiny.

  • Elektrickou energii je možné uspořit také tím, že při delší nepřítomnosti vypojíte vše (co je možné) ze zásuvky.
  • Například notebook nebo počítač odebírá elektrickou energii i ve chvíli, kdy je vypnutý.
  • Při odjezdu na celý víkend nebo na dovolenou se to už rozhodně vyplatí.
  • Zejména, pokud jsou vaše odjezdy pravidelné nebo časté.

To jistě nejsou všechny způsoby, jak zmírnit výdaje na domácnost. Možností, jak ušetřit, je celá řada. Stačí si najít systém, který nám vyhovuje.

Reklama