Co nás čeká ve světě peněz?

Budoucnost je těžké předpovídat, ale co se týče bankovního sektoru, výzkumy a dosavadní novinky dávají tušit, jakým směrem se bude ubírat. Zdá se, že peněženkám zvoní hrana, vystačíte si totiž s mobilem, ze kterého budete mít přístup k veškerým svým financím a bankovky už jen tak do ruky nevezmete. Očekávat můžete další kryptoměny a virtuální peníze, jejich větší uplatnění v běžném životě a nové formy investování.

Bankovnictví směřuje do virtuálního světa

Nahradí QR kódy aktuální bankovky? Budete si v budoucnu vůbec moci sáhnout na fyzické peníze? Podle předpovědí na to raději nespoléhejte. Odborníci predikují další vlnu digitalizace a automatizace, které mají zjednodušit manipulaci s penězi a zvýšit rychlost transakcí. Stejně jako nahrazení papírových padesátikorun mincemi nebo zrušení halířů ani přechod do online světa nakonec nebude tak náhlý či dramatický. Novinky přinesou mnoho výhod, zjednodušit a zrychlit se mají platby do zahraničí a na ústupu bude také zdlouhavé měnění peněz na dovolené.

Očekávané změny a směr vývoje

 1. Digitální a virtuální bankovnictví
  Odzvonilo pobočkám bank? Stále více lidí preferuje kvůli pohodlnosti a rychlosti internetové a mobilní bankovnictví. Banky budou tím pádem dále rozvíjet své digitální platformy a aplikace, zjednodušovat procesy a zpřístupňovat funkce. Budete moci provádět všechny bankovní operace rovnou ze smartfónu bez nutnosti návštěvy pobočky a zapomenout můžete také na poštovní korespondenci a čekací lhůty.
 2. Umělá inteligence a automatizace
  I v bankovním sektoru sehraje roli umělá inteligence (AI), za úkol bude mít především lepší personalizaci služeb, detekci podvodů, rychlejší řešení problémů zákazníků a optimalizaci interních procesů. K ruce budete mít virtuálního asistenta, který vám bude na základě dat schopen během pár vteřin poskytnout vhodné řešení a pomoc.
 3. Platební inovace
  Těšit se můžete na nové platební metody a rozvoj těch stávajících, jako jsou platby kryptoměnami nebo digitální měnou centrálních bank (CBDC). Inovace se plánují také v rámci mezinárodních plateb, které mají zrychlit a zlevnit, což může ovlivnit způsob, jakým probíhají momentální finanční transakce.
 4. Personální finance a edukace
  S nástupem nových metod a inovací se můžete spolehnout na důkladnější a přístupnější vzdělávání ohledně osobních financí, které bude nedílnou součástí bankovních služeb. Větší důraz bude kladen na poskytování nástrojů a služeb, které zákazníkům pomohou lépe rozumět svým financím a efektivněji je spravovat.

Banky vás nenechají na holičkách

Nemusíte se bát, že by vás některé změny zaskočily znenadání a vy jste si pak nevěděli rady. Cílem každé banky je udržet si své zákazníky a poskytovat jim 100% servis, což zahrnuje transparentnost a asistenci 24/7. Veškeré procesy mají manipulaci s penězi zjednodušit a zabezpečit, abyste s financemi měli co nejméně starostí.

Reklama