Cena másla jde nahoru, kvalita dolů. Jak v obchodě poznat čerstvé máslo z Česka?

Foto: Pixabay

Jen při pomyšlení na teplé pečivo vytažené z pece s čerstvým máslem se mnohým začínají sbíhat sliny. Jenže dnes lze snadno narazit u čerstvosti zmiňovaných potravin. Chléb může být v obchodě sice ještě teplý, avšak je-li z mrazeného polotovaru, pak se o čerstvosti mluvit nedá, to samé platí i o másle, které je z hmotných rezerv. Víte, jak dnes poznáte kvalitní máslo?

Reklama

Běžná cena másla se pohybuje kolem 50 Kč, výjimkou však ani není čtvrtkilogramová kostka za více jak 60 Kč, levněji lze pořídit máslo v rámci akčních dní, kdy se lze s cenou dostat i k 30 Kč. Rozdíly v ceně ovlivňuje především kvalita produktu, důležité je totiž zohlednit, zda kupujete čerstvé máslo, nebo to, které je z hmotných rezerv.

Jak poznat čerstvé máslo?

Dobrou zprávou je, že čerstvé máslo poznáte poměrně snadno. Na etiketě potraviny je obvykle napsáno slovo „čerstvé.“ Takové máslo je skutečně nejkvalitnější, vyniká chutí i vůní, jeho maximální doba trvanlivosti je 20 dnů ode dne vyrobení, skladovat se má v ledničce při teplotě mezi 4 až 8 °C.

Bohužel špatnou zprávou je, že tuzemské obchody nabízí másel celou řadu od různých výrobců, avšak většina z nich se nepyšní označením čerstvosti. Jedná se obvykle o dovoz ze zahraničí, kde nelze vyloučit, že máslo je z hmotných rezerv, a tudíž bylo před vyskladněním zmrazené. Takový produkt lze prodávat až s 60denní dobou trvanlivosti. Zdraví samozřejmě ani takové máslo neškodí, jen je nutné počítat s tím, že kvalita a čerstvost už nemusí být tak prvotřídní jako u čerstvé potraviny.

Co je to stolní máslo?

Na pultech supermarketů se lze setkat také s pojmem „stolní máslo.“ To se v prodejnách objevuje sporadicky. Pakliže na něj narazíte, můžete si být stoprocentně jisti, že se jedná o produkt, který byl déle jak dva roky skladován v  mrazírnách při minimální teplotě – 18 °C.  Prodává se však maximálně 21 dnů od rozmrazení.

Takové máslo není vhodné doma znovu mrazit, svou kvalitou je určeno především na pečení, může být totiž nažluklé, výjimkou u něj není ani nepříjemný odér. Stolní máslo vzniká kvůli přebytkům másla, kdy je zapotřebí stabilizovat trh, obvykle ho ale využívají především pekaři a výrobci potravin.

Pozor, co je v Česku norma, v zahraničí neznají!

Máslo by mělo obsahovat alespoň 82 % tuku, občas lze narazit i na méně tučnou variantu, kde hraje velkou roli slovíčkaření. Pozor tak dejte například na máslo se smetanovým zákysem nebo polotučené máslo.

V České republice je kladen důraz na kvalitní a čerstvé máslo, i proto je vhodné číst etikety a zjistit si, co kupujete. Bohužel v zahraničí se ale s různým označením nesetkáte. Z obalu tak nepoznáte, zda kupujete máslo čerstvé nebo z hmotných rezerv jednou už zmrazené.

Zdroje: dTest, Potravinářská komora ČR

Reklama